Posłowie znowelizowali w czwartek ustawę o nasiennictwie. Nowe przepisy mają umożliwić do końca września 2013 roku wpisanie do rejestru krajowego odmian jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni - bez przeprowadzenia specjalnych badań.
Za przyjęciem ustawy zagłosowało 423 posłów; żaden nie był przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja umożliwi dokonanie wpisu do krajowego rejestru ok. 50 tradycyjnie uprawianych odmian roślin sadowniczych, takich jak jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia i wiśnia, które znajdowały się na liście odmian materiału szkółkarskiego CAC, czyli spełniającego minimalne wymagania. Dla roślin tych były sporządzone opisy odmian, bez przeprowadzania badań OWT, czyli badań odrębności, wyrównania i trwałości.
Termin na złożenie przez zainteresowane podmioty wniosku o wpis niektórych odmian roślin sadowniczych do krajowego rejestru minął 30 września 2012 roku. Obecnie nie można wpisać danej odmiany, np. jabłoni renety złotej czy śliwki węgierki do rejestru, bez przeprowadzania badań OWT.
Badanie OWT polega na sprawdzeniu, czy dana odmiana jest odrębna, to znaczy, czy istotnie różni się od innych; ma też pokazać, czy roślina ma wystarczająco podobne cechy oraz, czy jej charakterystyczne właściwości nie zmieniają się w następnych pokoleniach.
Dzięki zmianom zaproponowanym w noweli podmioty zajmujące się wytwarzaniem i obrotem materiałem szkółkarskim będą mogły bez zakłóceń kontynuować swoją działalność.
Teraz ustawa trafi do Senatu.