Jak podała FAMMU/FAPA, na pierwszej aukcji odsprzedaży cukru do produkcji bioetanolu, jaką zorganizowało tamtejsze ministerstwo rolnictwa (USDA), nabywców znalazło zaledwie 7118 ton rafinowanego cukru buraczanego. To tylko 7 proc. oferowanej ilości.
W sierpniu 2013 roku, po raz pierwszy od 2008 roku, USDA uruchomiło mechanizm elastyczności surowcowej, skupując cukier z myślą o przerobieniu go na bioetanol. USA boryka się obecnie z dużą nadprodukcją cukru, dodatkowo wysoki jest import z Meksyku (bezcłowo w ramach NAFTA).
Nadpodaż powoduje spadek cen, które są aktualnie blisko poziomu, który uruchamia system dopłat, mający rekompensować niskie ceny. Władzom bardziej opłaca się skupić cukier i sprzedać go ze stratą biorafineriom, niż wypłacić wsparcie. Na sierpniowym przetargu USDA skupiła 90,15 tys. ton cukru za 3,6 mln USD, wartość sprzedaży to zaś 854 tys. USD. We wrześniu ruszy kolejna transza skupu. Władze oświadczyły, że niskie zainteresowanie było wynikiem logistyki, wolumenu przetargu i innych czynników.