Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

USA: będą nowe standardy chowu kur niosek?

13 lutego 2012
Stany Zjednoczone chcą zakazać stosowania dotychczasowych, konwencjonalnych klatek dla kur niosek i wprowadzić nowe, większe - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA). Zmiany standardów mają nastąpić do 2030 r.

Według Fundacji projektowane przepisy zakładają zwiększenie powierzchni klatki na jedną kurę nioskę i zastąpienie klatek tradycyjnych nowymi, udoskonalonymi. Poprawa warunków chowu dotyczy ok. 280 mln sztuk kur niosek w USA. Zmiany mają być zrealizowane do 2030 r. Transport i handel jajami od kur chowanych w klatkach, które nie spełniają nowych standardów mają być z czasem zabronione.
Do tej pory poszczególne stany wprowadzały własne standardy produkcji jaj. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, zostanie utworzony federalny standard produkcji jaj, który zastąpi te stanowe.
Decyzja o poprawie dobrostanu kur została przyjęta z zadowoleniem przez obrońców praw zwierząt (Humane Society of the United States) oraz związek producentów jaj (United Egg Producers).
W Unii Europejskiej nowe standardy chowu kur niosek obowiązują od 1 stycznia 2012 r. Klatki nowego typu mają minimum 35 centymetrów wysokości i m.in. grzędę. Na dostosowanie się do tych wymogów Komisja dała krajom członkowskim kilka lat, decyzja w tej sprawie zapadła w 1999 r.
Polska miała mniej czasu na dostosowanie się do nowych standardów, bo weszła do UE w 2004 r. Według resortu rolnictwa w klatkach starego typu w naszym kraju jest jeszcze ok. 4 mln kur. Do wymagań UE dostosowało się 351 ferm, 49 - nie zdecydowało się na zmianę klatek i zakończyło produkcję, a 44 fermy próbują sprostać unijnym przepisom.
W Unii na 290 mln kur, ponad 50 mln ptaków przebywa jeszcze w starych klatkach.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę