Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijne konsultacje

26 marca 2003

Komisja Europejska  rozpoczęła zewnętrzny proces konsultacji proponowanych zmian w prawie unijnym. Do udziału w konsultacjach są zaproszeni także przedsiębiorcy spoza Unii.

Rozpoczęte teraz konsultacje dotyczą dwóch spraw: opodatkowania przedsiębiorstw (CIT) oraz nowych przepisów dotyczących utylizacji starych baterii i akumulatorów.

PODATKI

Komisja Europejska chce poznać zdanie przedsiębiorców w dwóch kwestiach: jakie będą konsekwencje wprowadzenia od 2005 r. międzynarodowych standardów rachunkowości oraz co małe i średnie przedsiębiorstwa sądzą o objęciu ich pilotażowym projektem "Opodatkowanie w kraju pochodzenia". Taki rodzaj opodatkowania (ang. Home State Taxation – HST) byłby szczególnie ważny dla tych małych i średnich przedsiębiorstw, które mają siedziby w różnych krajach UE. Firmy nie musiałby już rozliczać się z fiskusem w każdym kraju, w którym prowadzą działalność – robiłyby to za pomocą jednej deklaracji podatkowej obejmującej wszystkie zyski osiągnięte na terytorium Unii. Firma przekazywałaby taką deklarację urzędowi podatkowemu w kraju, w którym mieści się główna siedziba przedsiębiorstwa. Stawki podatku byłyby uzależnione od prawa kraju, w którym składa się deklarację. Komisja Europejska zaprasza do wypowiadania się wszystkie podmioty: firmy, jednostki administracji podatkowej oraz doradców podatkowych pochodzących z państw członkowskich oraz krajów trzecich. Udział w konsultacjach (prowadzonych po angielsku) polega na wypełnieni ankiet (każdy temat ma swoją) dostępnych na stronach http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/taxation/consultations/ias.htm oraz http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/taxation/consultations/home_state_sme.htm i odesłaniu jej pod wskazany adres. Konsultacje dotyczące projektu pilotażowego HST zakończą się 31 marca br., zaś konsultacje dotyczące wprowadzenia MSR-ów będą trwać do 4 kwietnia br.

BATERIE I AKUMULATORY

Komisja Europejska uznała, że obecnie obowiązujące regulacje postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami są niewystarczające. Dotyczą bowiem tylko baterii zawierających rtęć, kadm lub ołów, zezwalają też na różnice w systemach recyklingu w poszczególnych państwach członkowskich. 

W lutym br. Komisja Europejska przedstawiła więc projekt zmiany dyrektywy 91/157/EEC, który teraz ma zostać przedyskutowany z zainteresowanymi podmiotami, głównie z producentami baterii i akumulatorów, jako że nowa dyrektywa nakłada na nich nowe obowiązki. Firmy mają wypowiedzieć się, co sądzą o: wprowadzenie nakazu odbioru od konsumentów zużytych baterii i akumulatorów oraz ich późniejszej utylizacji (nakaz obejmowałby zdefiniowaną ilość produktów); wprowadzenie reguł odpowiedzialności producenta za zużyte akumulatory i baterie oraz zakazaniu użycia kadmu do produkcji baterii i akumulatorów w UE, o ile dostępne są substytuty tego pierwiastka i ich zastosowanie jest rozsądne z finansowego punktu widzenia.

Konsultacje (prowadzone oczywiście po angielsku) zakończą się 28 kwietnia br. Na stronie http://europa.eu.int/comm/environment/waste/batteries/consultation.htm dostępny jest formularz ankiety oraz adres, na który musi zostać ona wysłana.

Informacje o zmianach w unijnych przepisach oraz towarzyszących im procesom konsultacji z przedsiębiorcami można znaleźć w biuletynie PricewaterhoseCoopers (PwC), który dostępny za darmo na stronie www.pwcglobal.com/pl/ue po zapisaniu się na listę subskrypcyjną.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę