Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uniewinnienie dla pięciu oskarżonych w sprawie Constaru

5 stycznia 2016
Sąd Okręgowy w Kielcach uniewinnił w środę Marka Czaprackiego, Małgorzatę Matuszewską, Janusza Puławskiego, Witolda Staneckiego i Piotra Świderskiego, skazanych przez Sąd Rejonowy w Starachowicach za nieprawidłowości w produkcji Zakładów Mięsnych Constar.

Sprawa dotyczy m.in. procederu "odświeżania" zapleśniałych kiełbas wykrytego przed sześcioma laty przez dziennikarzy. Kielecki sąd apelacyjny orzekł w sentencji swego wyroku, że "nie znalazł dowodów winy oskarżonych". Wyrok jest prawomocny.

Sąd drugiej instancji przyznał, że dostrzegł uchybienia w produkcji zakładów Constar, ale - jak stwierdził - nie można uchybień, których dopuścili się oskarżeni traktować w kategorii przestępstwa.

"Niewątpliwie oskarżeni mogą ponosić odpowiedzialność - czy dyscyplinarną czy służbową - za sposób wykonywania obowiązków (...), nie mieści się to - te ich ewentualne zawinienia - w kategorii przestępstwa zarzucanego przez prokuratora" - uzasadnił wyrok przewodniczący składu orzekającego sędzia Leszek Grzesiak.

Sąd w Starachowicach uznał w grudniu 2009 r. winnym byłego dyrektora fabryki - Marka Czaprackiego, ówczesnego powiatowego lekarza weterynarii w Starachowicach Witolda Staneckiego, a także trzech inspektorów z powiatowego inspektoratu weterynarii - Małgorzatę Matuszewską, Piotra Świderskiego i Janusza Puławskiego, którzy byli oddelegowani do Constaru do kontrolowania procesu produkcji żywności. Wszystkich skazał nieprawomocnie na kary po 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, a także po 1000 zł grzywny.

Wobec weterynarzy sąd orzekł ponadto dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych, a Markowi Czaprackiemu zabronił przez ten okres zajmować funkcje kierownicze przy produkcji żywności. Janusz Puławski nie odwołał się od tego orzeczenia, ale uniewinniający wyrok sądu II instancji objął również jego - ogłosił Sąd Okręgowy w Kielcach.

Sąd w Starachowicach podzielił stanowisko oskarżenia, że stosowana w zakładach Constar praktyka przyjmowania tzw. zwrotów z półki, sortowanie, przechowywanie w tym samym pomieszczeniu wyrobów przeznaczonych do utylizacji albo do dalszego spożycia, a także kierowanie części zwrotów do uzdatniania lub przeróbki, mogło być przyczyną niewłaściwej jakości zdrowotnej produktów wytwarzanych w starachowickim przedsiębiorstwie i produkty te mogły być zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Proces w tej sprawie toczył się od lutego 2007 roku. Prokuratura wszczęła śledztwo w kwietniu 2005 r. - po doniesieniach "Rzeczpospolitej" i telewizji TVN. Ich dziennikarze wykryli, że w Constarze pracownicy "odświeżają" zapleśniałe kiełbasy, a na etykietach wędlin przedłużają termin ich ważności. Sąd przesłuchał ponad 150 świadków i zapoznał się z opiniami biegłych. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

Po publikacjach mediów na ten temat inspekcja weterynaryjna wstrzymała konfekcjonowanie wędlin w starachowickich zakładach mięsnych, a rada nadzorcza spółki zdecydowała o wstrzymaniu całej produkcji i odwołaniu prezesa, i jednocześnie dyrektora zakładu. Po przeprowadzonych kontrolach produkcję wznowiono.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę