Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: surowe warunki importu oleju słonecznikowego z Ukrainy

5 stycznia 2016
Wbrew własnym zapowiedziom Komisja Europejska wycofała się w piątek z planów całkowitego embarga na olej słonecznikowy z Ukrainy, ale wprowadziła surowe warunki importu tego produktu. "Nie będzie całkowitego zakazu. Mówimy w tym przypadku o warunkach, które będą bardzo surowe. Chodzi przede wszystkim o znacznie surowsze kontrole importu" - oświadczyła odpowiadająca za zdrowie rzeczniczka KE Nina Papadulaki.

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska ogłosiła, że na rynek UE trafiło 40 tys. ton oleju z Ukrainy "w sposób celowy" skażonego węglowodorami, czyli olejem mineralnym. Choć poziom zanieczyszczeń - jak zapewniała KE - nie był groźny dla człowieka, olej ten wycofano z rynku we Francji, Włoch, Holandii i Hiszpanii.

Ze stroną ukraińską uzgodniono wówczas środki, które miały wykluczyć handel skażonym olejem w przyszłości. Ukraina nie wprowadziła ich w życie w zadowalającym stopniu, choć zobowiązała się, że bez tego nie wznowi eksportu. Dlatego w miniony piątek KE zaleciła krajom członkowskim wstrzymanie importu oleju słonecznikowego z Ukrainy.

W sumie, zdaniem KE, skażony olej mógł trafić na rynek 13 krajów UE (na liście nie ma Polski), a także Norwegii.

Ponieważ w ostatniej chwili Ukraina wykazała chęć współpracy ze stroną unijną, KE zrezygnowała z wprowadzenia embarga, wzmacniając w zamian kontrole.

Olej słonecznikowy będzie mógł być sprowadzany z Ukrainy tylko pod warunkiem, że każda partia, po odpowiednich badaniach, będzie zaopatrzona w ukraiński certyfikat gwarantujący brak zanieczyszczeń olejem mineralnym. Certyfikaty będą uznane, o ile KE zaakceptuje system ich wydawania na Ukrainie.

Ponadto kontrole gwarantujące bezpieczeństwo oleju mają być prowadzone w krajach UE, do których trafia on z Ukrainy. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości kraje będą miały obowiązek alarmowania partnerów w UE za pośrednictwem unijnego systemu wczesnego ostrzegania RAPID.

KE zapowiada, że po roku przeanalizuje wprowadzony system i ewentualnie zaproponuje uchylenie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Rocznie Ukraina sprzedaje w UE około miliona ton oleju słonecznikowego, czyli ponad połowę całego eksportu tego towaru. Pod koniec kwietnia wicepremier Ukrainy Ołeksandr Turczynow ocenił, że wycofanie z unijnego rynku 40 tys. ton oleju "to przejaw nieuczciwej konkurencji, której celem jest ograniczenie eksportu tego produktu do państw Europy Zachodniej".


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę