Jak podała FAMMU/FAPA, od końca piątego miesiąca bieżącego roku, kiedy to nastąpiła sezonowa obniżka dostaw na półkuli południowej, notowane są systematyczne zwyżki cen masła, które przeplatane są niewielkimi okresami stabilizacji.
Najważniejszymi czynnikami odpowiadającymi za obecnie obserwowane wzrosty należy uznać rosnące ceny pasz i energii elektrycznej, które znacznie podnoszą koszty produkcji. Ponadto analitycy FAO zauważają wzmocnienie światowego popytu na przetwory mleczne, co w połączeniu z mniejszą niż zakładano podażą (m.in. na skutek największej od 50 lat suszy w USA) prowadzi do wzrostu cen.
W dniu 14 października 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 3,22 EUR/kg i była o 3,28% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 16,7% niższym niż w analogicznym okresie 2011 roku). Mniej dynamicznie zachowywały się październikowe ceny masła na rynku głównych unijnych producentów - w Niemczech wzrosły o 1,5% do 3,38 EUR/kg, natomiast w Holandii pozostały na takim samym poziomie jak przed miesiącem (3,2 EUR/kg).
Wysokie zwyżki odnotowano natomiast w przypadku Polski, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W połowie października bieżącego roku jego ceny osiągnęły poziom 3,11 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej już o ponad 26,2%. Względem ubiegłego miesiąca, jest to wzrost o 4,36% (w ujęciu PLN odnotowano 4,09% zwyżki do 12,72 PLN).
Dynamiczne zwyżki cen masła w USA przyczyniły się do tego, że cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 65,7 EUR niższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty. Jednak na skutek zniżek cen w Oceanii cena tony masła z UE jest przeciętnie o 713 EUR wyższa niż ceny światowe. Taka sytuacja może doprowadzić do problemów UE z konkurowaniem na rynku światowym, a popyt na unijne masło może ulec kolejnemu zmniejszeniu.
Sytuacja ta przypomina tą, jaka miała miejsce jeszcze przed czterema miesiącami: znacznie droższe masło z UE zniechęcało potencjalnych nabywców spoza Wspólnoty do importowania go, o czym świadczy m.in. niemal 9% spadek eksportu tego tłuszczu w pięciu pierwszych miesiącach 2012 roku. Natomiast niższe ceny w czerwcu i lipcu spowodowały, że po ośmiu miesiącach bieżącego roku eksport masła z UE do krajów trzecich był o 9,5% większy niż przed rokiem.
Według danych KE od stycznia do sierpnia 2012 roku produkcja tego tłuszczu w UE była o 3,5% większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), do unijnych składów dostarczono ponad 133,3 tys. ton tego tłuszczu. Jest to rekordowa ilość, o 22,6% większa ilość niż w ubiegłym roku. Obecnie masło jest systematycznie wyprowadzane z magazynów i do dnia 18 października 2012 roku upłynniono 25,11 tys. ton tego tłuszczu. Pomimo zwiększonej produkcji i dodatkowych ilości masła z prywatnych zapasów ceny wciąż rosną.
5635035
1