Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubranka dziecięce do 1 lutego z 8 procentowym podatkiem VAT

5 stycznia 2016

Od 1 lutego ma wzrosnąć VAT na ubranka i buty dziecięce z 8 do 23 proc. Już teraz niektórzy handlowcy żądają 23-proc. podatku. To niezgodne z prawem.

Za niecały miesiąc wzrośnie stawka VAT na ubranka i obuwie dziecięce. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług został przyjęty przez rząd i wpłynął do Sejmu.
– Hurtownia z obuwiem dziecięcym już nalicza 23 proc. VAT. Czy nie powinna stosować jeszcze 8-proc. stawki – pyta czytelnik, który wczoraj się z nami skontaktował.
Takim postępowaniem handlujących zdziwione jest Ministerstwo Finansów. Magdalena Kobos, rzecznik resortu, potwierdza, że projekt zwiększający VAT na ubrania i obuwie dziecięce przewiduje zmiany dopiero od 1 lutego.
Nowelizacja ta jest skutkiem naszej przegranej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w październiku 2010 roku. Trybunał uznał wtedy, że Polska złamała przepisy prawa wspólnotowego, stosując obniżoną zamiast podstawowej stawkę VAT na ubranka i obuwie dla dzieci.
– Brak zmiany przepisów w tym zakresie mógłby skutkować powtórnym wniesieniem skargi przez Komisję Europejską do trybunału. Jeżeli w ramach tej procedury trybunał stwierdzi, że Polska nie zastosowała się do jego wyroku, może nałożyć ryczałt lub okresową karę pieniężną albo obie te kary łącznie – przypomina Magdalena Kobos.
W przypadku Polski kara pieniężna naliczana za każdy dzień trwania naruszenia, licząc od dnia powtórnego wyroku, wynosi od 4,5 tys. do 270 tys. euro, a minimalna kwota ryczałtu wynosi 4,16 mln euro. Samo rozpoczęcie sądowej fazy postępowania będzie wiązało się z koniecznością zapłacenia przez Polskę co najmniej kary ryczałtu (jeśli naruszenie zostałoby usunięte przed wydaniem powtórnego wyroku).
– Ryzyko kary jest duże – ostrzega Magdalena Kobos. Jednocześnie przypomina, że karę za niewykonanie wyroku trybunału zapłaciła Francja. Trybunał nałożył karę ryczałtu w wysokości 20 mln euro oraz okresową karę pieniężną w wysokości ok. 57 mln euro za każde pół roku, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do dnia usunięcia naruszenia.
1 lutego planowany jest wzrost stawki VAT z obecnych 8 na 23 proc. na ubrania i obuwie dziecięce


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę