biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Trzynastu krajom ubędzie europosłów

5 stycznia 2016
Polska nie straci na nowym podziale miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach w 2014 r. - wynika z przyjętej we wtorek propozycji komisji spraw konstytucyjnych PE. Trzynastu krajom UE ubędzie europosłów, ale żadne państwo nie zyska dodatkowych miejsc w PE.
Nowy podział miejsc w PE jest konieczny w związku ze zmianami wprowadzonymi przez traktat lizboński oraz z przystąpieniem do UE Chorwacji.

Według przyjętej we wtorek propozycji, Niemcy stracą w nowej kadencji trzech eurodeputowanych, a 12 państw - po jednym. Są to: Rumunia, Grecja, Belgia, Portugalia, Republika Czeska, Węgry, Austria, Bułgaria, Irlandia, Chorwacja, Litwa i Łotwa.

Polska ma zachować 51 miejsc w PE.

"Traktat wymusza na nas zmiany i komuś miejsca trzeba zabrać. Najważniejsze, że Polska jako jedno z niewielu państw w żadnym z rozważanych scenariuszy nie traci miejsc w Parlamencie" - powiedział eurodeputowany PO Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE. Trzaskowski jest jednym ze sprawozdawców komisji spraw konstytucyjnych w tej kwestii.

Traktat lizboński przewiduje, że w nowej kadencji Parlament Europejski będzie liczyć 751 posłów. Obecnie w PE zasiada 754 eurodeputowanych, a po przystąpieniu Chorwacji do Unii w bieżącym roku aż do końca obecnej kadencji będzie ich 766. Zgodnie z traktatem na jeden kraj powinno przypadać nie mniej niż sześciu posłów, ale nie więcej niż 96; dlatego Niemcy, które mają obecnie 99 eurodeputowanych muszą stracić trzy miejsca.

Zdaniem Trzaskowskiego przed wyborami do PE w 2019 r. należałoby jednak opracować bardziej przejrzystą reformę podziału miejsc i głosów w PE, aby dochowana została zasada proporcjonalności.

W marcu Parlament Europejski ma głosować nad propozycją nowego podziału miejsc między kraje członkowskie. Następnie decyzję w tej sprawie podejmie Rada UE, a PE jeszcze raz ją zatwierdzi.



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę