MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Szrotówek idzie po trupach

29 października 2003

Liście kasztanowców masowo usychają i brązowieją. Winien jest owad wielkości mola, który niszczy tylko te drzewa. Magistrat wypowiedział mu wojnę.

Do tej pory kasztanowce były uznawane za rzadko chorujące drzewa. Od dwóch lat liście tych drzew więdną jednak i brązowieją. Z czasem nawet usychają. Najbardziej zagrożony jest kasztanowiec pospolity, a najmniej kasztanowiec czerwony. W niektórych rejonach porażonych jest 100 proc. liści. W Dąbroszynie większość kasztanowców zaczęło już usychać. W Kostrzynie porażone są już prawie wszystkie drzewa. Winien jest temu szrotówek, mały szkodnik roślin.

Ciężko go zwalczyć

Do tej pory nie udało się znaleźć całkowicie skutecznej metody tego szkodnika – twierdzi Mirosław Szarzyński, wojewódzki inspektor ochrony roślin w Gorzowie. Sposobem na zmniejszenie populacji szkodnika jest częste grabienie i palenie opadłych liści. – Grabimy i palimy liście z kasztanowców w parkach i skwerach miejskich. Robiliśmy to w ubiegłym roku i robimy w tym, ale niewiele to pomaga. Zwalcza bowiem tylko jedno pokolenie owada – mówi Maciej Stopyra z Miejskich Zakładów Komunalnych w Kostrzynie.

W mieście jest około 270 drzew narażonych na działanie szrotówka. Magistrat zaapelował do właścicieli prywatnych posesji o grabienie i palenie liści kasztanowców. – Zależy nam, żeby właściciele posesji, na których rosną kasztanowce, zapobiegli uschnięciu tych drzew – mówi wiceburmistrz Zbigniew Sobkowski.

Kuszenie feromonami

Miasto przymierza się do leczenia drzew. Najlepszą metodą są iniekcje – w drzewie wierci się otwór i wstrzykuje truciznę, która dociera do liści i zabija owada, nie czyniąc szkody drzewu. – Daje to 90 proc. skuteczności na dwa lata – mówi M. Stopyra. Stosowane są też opaski z lepem i feromonami – zapachami godowymi, które przyciągają owady. Szrotówek idąc do feromonów, przykleja się do lepu i ginie. Zdaniem fachowców jest to jednak mało skuteczne, bo gdy pierwsza ,,warstwa’’ owadów się przyklei, następne idą w górę drzewa po trupach swoich pobratymców. Iniekcje kosztują 70-150 zł od drzewa. – Będziemy się starać wygospodarować w przyszłym roku pieniądze na leczenie kasztanowców – mówi Anna Wasielak z kostrzyńskiego magistratu.


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę