Świeże owoce i warzywa zachowują substancje utleniające długo po zakupie
16 czerwca 2009
Większość z nas wyrzuca zbyt dojrzałe truskawki lub bardzo dojrzałe winogrona. Powinniśmy zastanowić się jednak nad tym gdyż ostatnio belgijscy naukowcy odkryli, że warzywa i owoce nie tracą substancji utleniających nawet kilkanaście dni po zakupie, nawet jeśli pojawią się oznaki psucia owocu lub warzywa. W niektórych przypadkach, poziom antyoksydantów nawet wzrasta.
Czas w którym owoce i warzywa goszczą na naszych stołach jest tradycyjnie określony przez wygląd zewnętrzny oraz twardość skórki lub miąższu. Jest to na pewno ważne ze względów estetycznych jednak to podejście pomija smak oraz jakość odżywczą – szczególnie w odniesieniu do substancji utleniających, które podlegają wpływom czynników genetycznych, technologicznych oraz środowiskowych. By ustalić jaki wpływ ma okres przechowywania warzyw i owoców na ilość antyoksydantów, Claire Kevers z Belgii zmierzyła początkową zawartość substancji utleniających w świerzych produktach pochodzących z belgijskiego rynku. Następnie przechowywała owoce i warzywa w temperaturze pokojowej lub chłodząc je do temperatury ok. 10 stopni Celsjusza, sprawdzając poziom antyoksydantów w różnych okresach czasu do momentu aż na produkcie zaczęły pojawiać się oznaki psucia.
Wyniki wykazały, że w kilka lub nawet kilkanaście dni po zakupie, owoce i warzywa nie traciły wcale swoich składników fenolowych, kwasu askorbinowego lub flawonoidów, wręcz przeciwnie czasami poziom składników fenolowych wzrasta.