Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa

5 stycznia 2016
Rada Ministrów 25 kwietnia 2012 roku przyjęła Strategie zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012 – 2020. Dokument ten powstał w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy  niezależnych ekspertów rolniczych uczelni publicznych  i ośrodków naukowo – badawczych.
 Strategia zrównoważonego rozwoju wsi ,rolnictwa i rybactwa jest oparta na koncepcji zrównoważonego rozwoju i w większości celów, priorytetów i kierunków interwencji będzie pozytywnie wpływać na zasoby środowiska obszarów wiejskich i na ludzi. Oddziaływanie to  ma charakter zarówno bezpośredni jak i pośredni oraz wtórny i skumulowany. Przeważa oddziaływanie  długoterminowe i stałe.

Jak podkreśla Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokument ten  odnosi się do dwóch ważnych obszarów, którymi zarządza minister rolnictwa czyli do polityki rolnej i obszarów rybackich.
- Jeśli chodzi o obszary rybackie to przede wszystkim zwracamy uwagę na to, żeby nasza strategia wpisywała się w strategie kraju, a jednocześnie także dawała  jeszcze lepsze możliwości  jeszcze lepszego funkcjonowania sektora w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej po 2012 roku. Chodzi o to, żeby  przygotować takie rozwiązania, które będą prowadziły do zrównoważonego  rozwoju całego sektora rybackiego w Polsce. Po pierwsze  myślimy   przede wszystkim o tych rozwiązaniach, które są związane z maksymalnym wykorzystaniem  środków finansowych w ramach naszych programów operacyjnych w tej perspektywie oraz środków finansowych, które będą w europejskim funduszu morskim  i rybackim.  Po drugie  o rozwoju przetwórstwa rybnego, które jest bardzo dynamiczną dziedziną gospodarki narodowej. Przypomnę polskie przetwórstwo to 255 firm zatrudniających  około 25 tysięcy osób, to 0,6 procenta PKB , w przeliczeniu na złotówki jest to około 7 miliardów złotych – mówi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Mówimy także o optymalnym wykorzystaniu zasobów żywych  w Bałtyku i  w ramach naszej akwakultury.  W związku  z realizacją naszej strategii, gdzie mówi się o malejących zasobach organizmów żywych w Bałtyku,  otwiera się bowiem  kolejna szansa dla polskiej akwakultury , aby zwiększyć podaż ryby słodkowodnej na rynek , do przetwórstwa jak i  bezpośrednio   do konsumentów. To też jest działanie, które wpisuje się w naszą strategię. Wydaje mi się, że ważnym krokiem będzie znalezienie  nowych możliwości dla tych wszystkich , którzy będą chcieli pozostać w sektorze, a więc jeśli chodzi o rybaków to cały system kształcenia wymaga przebudowy. Myślimy również o kadrach, które będą koniecznie potrzebne dla rozwoju polskiej akwakultury po 2012 roku Są to najważniejsze zadania, które będą koncentrowały  nasz wysiłek wokół  najważniejszych celów wpisanych w strategie rybactwa i rybołówstwa.  





POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę