Ptak_Waw_CTR_2024

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa

5 stycznia 2016
Rada Ministrów 25 kwietnia 2012 roku przyjęła Strategie zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012 – 2020. Dokument ten powstał w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy  niezależnych ekspertów rolniczych uczelni publicznych  i ośrodków naukowo – badawczych.
 Strategia zrównoważonego rozwoju wsi ,rolnictwa i rybactwa jest oparta na koncepcji zrównoważonego rozwoju i w większości celów, priorytetów i kierunków interwencji będzie pozytywnie wpływać na zasoby środowiska obszarów wiejskich i na ludzi. Oddziaływanie to  ma charakter zarówno bezpośredni jak i pośredni oraz wtórny i skumulowany. Przeważa oddziaływanie  długoterminowe i stałe.

Jak podkreśla Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokument ten  odnosi się do dwóch ważnych obszarów, którymi zarządza minister rolnictwa czyli do polityki rolnej i obszarów rybackich.
- Jeśli chodzi o obszary rybackie to przede wszystkim zwracamy uwagę na to, żeby nasza strategia wpisywała się w strategie kraju, a jednocześnie także dawała  jeszcze lepsze możliwości  jeszcze lepszego funkcjonowania sektora w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej po 2012 roku. Chodzi o to, żeby  przygotować takie rozwiązania, które będą prowadziły do zrównoważonego  rozwoju całego sektora rybackiego w Polsce. Po pierwsze  myślimy   przede wszystkim o tych rozwiązaniach, które są związane z maksymalnym wykorzystaniem  środków finansowych w ramach naszych programów operacyjnych w tej perspektywie oraz środków finansowych, które będą w europejskim funduszu morskim  i rybackim.  Po drugie  o rozwoju przetwórstwa rybnego, które jest bardzo dynamiczną dziedziną gospodarki narodowej. Przypomnę polskie przetwórstwo to 255 firm zatrudniających  około 25 tysięcy osób, to 0,6 procenta PKB , w przeliczeniu na złotówki jest to około 7 miliardów złotych – mówi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Mówimy także o optymalnym wykorzystaniu zasobów żywych  w Bałtyku i  w ramach naszej akwakultury.  W związku  z realizacją naszej strategii, gdzie mówi się o malejących zasobach organizmów żywych w Bałtyku,  otwiera się bowiem  kolejna szansa dla polskiej akwakultury , aby zwiększyć podaż ryby słodkowodnej na rynek , do przetwórstwa jak i  bezpośrednio   do konsumentów. To też jest działanie, które wpisuje się w naszą strategię. Wydaje mi się, że ważnym krokiem będzie znalezienie  nowych możliwości dla tych wszystkich , którzy będą chcieli pozostać w sektorze, a więc jeśli chodzi o rybaków to cały system kształcenia wymaga przebudowy. Myślimy również o kadrach, które będą koniecznie potrzebne dla rozwoju polskiej akwakultury po 2012 roku Są to najważniejsze zadania, które będą koncentrowały  nasz wysiłek wokół  najważniejszych celów wpisanych w strategie rybactwa i rybołówstwa.  





POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę