Wg GUS, warunki agrometeorologiczne jesienią 2013 roku sprzyjały prowadzeniu prac polowych - podaje Bank Gospodarki Żywnościowej. Na przeważającym obszarze kraju warunki atmosferyczne były korzystne dla siewów, kiełkowania i wzrostu roślin ozimych.
GUS szacuje powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym pod zbiory 2014 r. na ponad 0,8 mln ha. W optymalnych terminach agrotechnicznych zasiano ponad 80% powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego, czyli podobnie jak przed rokiem. Największy udział zasiewów wykonanych w optymalnym terminie agrotechnicznym zanotowano w województwie opolskim 100% a najmniejszy w województwie wielkopolskim 60%.
Stan plantacji przed wejściem w stan zimowego spoczynku oceniono tak jak przed rokiem, tj. na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego (stopień ''5'' oznacza stan bardzo dobry, ''4'' - dobry, ''3'' - dostateczny, ''2'' - słaby, ''1'' zły, klęskowy). Oceny plantacji wahały się od 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwie lubelskim do 4,2 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: małopolskim, podkarpackim i śląskim.
GUS podkreśla, że mimo iż uprawy ozime w końcowej fazie rozwoju jesienią 2013 r. - przed wejściem w stan zimowego spoczynku - są właściwie wyrośnięte i dobrze rozkrzewione, istnieje niebezpieczeństwo, że nagły spadek temperatur w okresie wegetacji, bez okrywy śnieżnej może wpłynąć niekorzystnie na przezimowanie roślin.