Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sprzeciw przeciw dopłatom do eksportu cukru

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, ze na spotkaniu WTO pod koniec marca 2014 roku wiele krajów zgłosiło protest w sprawie hinduskiego wsparcia rolnictwa i żywności.
Delegaci domagali się wyjaśnień w sprawie wsparcia dla ryżu i pszenicy, programu zapasów dla bezpieczeństwa żywnościowego i dopłat do eksportu cukru. Paragwaj, Tajlandia, Salwador, Kanada, USA, Pakistan i Nowa Zelandia oraz Australia, Kolumbia, Brazylia i UE miały sprzeciwiać się subsydiom eksportowym. Ich zdaniem Indie zobowiązały się wcześniej nie podejmować podobnych działań.
Przedstawiciel Indii miał tłumaczyć na forum WTO, że dopłaty eksportowe mają pomóc w dywersyfikacji pomiędzy cukrem białym a surowym. Żadne wsparcie nie zostało jednak jeszcze fizycznie wypłacone, a szacunki władz mówią, że dopłaty nie przekroczą 80 mln dolarów. Australia
miała podkreślić, że uzgodnione subsydia w wysokości 3300 rupii indyjskich za tonę są ekwiwalentem 14-16% obecnej ceny rynkowej cukru, a Indie są 3 na świecie jego eksporterem.
Takie działanie będzie mieć zatem istotny wpływ na rynek. Żeby wesprzeć krajowy sektor cukrowniczy indyjskie władze zdecydowały się między innymi na dopłaty do wywozu 4 mln ton cukru. Warto przypomnieć, że w 2004 roku Australia, Tajlandia i Brazylii oskarżyły UE przed WTO o
przekraczanie limitów subsydiowania eksportu cukru. UE przegrała wówczas sprawę, a każdy eksport cukru z UE był uznawany za dotowany, nawet jak nie uzyskał fizycznych dopłat (ze względu na funkcjonujące wówczas różne mechanizmy wsparcia sektora). Panuje przekonanie, że po 2017 roku, kiedy system kwotowania produkcji cukru i cen minimalnych na buraki cukrowe wygaśnie, eksport z UE będzie nieograniczony. Obecnie obowiązuje limit w wysokości 1,3 mln ton dla całego ugrupowania.



POWIĄZANE

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę