Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sprawdź, czy twoje dziecko nie „hejtuje” w sieci

7 maja 2015

Negatywne nastawienie do ludzi, informacji i świata – bez ściśle określonego powodu wyrażane w zdaniach pełnych agresji i wulgaryzmów. To nie krytykowanie, ale „hejtowanie”. Dla wielu młodych ludzi jest ono formą rozładowania frustracji lub zabawą. Niestety, drugiej stronie – obrażanej – nie jest do śmiechu.

Aż 40% osób w wieku 14–17 lat spotkało się w internecie z „hejtowaniem”. Ofiarą tej formy cyberprzemocy padł już co piąty polski nastolatek. „W szkołach brakuje zajęć nastawionych na naukę komunikowania się w internecie. Uczymy się mówić i pisać, ale nie potrafimy rozmawiać przez sieć, obecnie jeden z najbardziej powszechnych kanałów komunikacji” – mówi serwisowi infoWire.pl Szymon Wójcik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Nieletnich przed skutkami cyberprzemocy powinni chronić dorośli. „Należy uczyć, w jaki sposób reagować na internetową agresję oraz dlaczego nie warto brać udziału w wulgarnych polemikach” – zaznacza ekspert. Ważne jest także, aby nastolatek potrafił komunikować się z poszanowaniem reguł kulturalnej rozmowy. Niestety, dzieci deklarują, że ich rodziców nie interesuje, co robią one w internecie.

Większość portali daje możliwość zgłaszania prowokacyjnych i wulgarnych wpisów administratorom. O umieszczaniu „hejterskich” komentarzy, które nas znieważają, możemy zawiadomić również policję i dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Szkoda, że na razie niewiele osób korzysta z tego rozwiązania.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę