W Berezce (gm. Solina), województwo podkarpackie odbyło się spotkanie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej, którego organizatorem była Podkarpacka Izba Rolnicza. W obradach wzięli udział przedstawiciele izb rolniczych z województw: Małopolskiego: wiceprezes - Ryszard Czacki, członek Zarządu - Karol Zachwieja dyr. Henryk Dankowiakowski, Lubelskiego: prezes – Robert Jakubiec (członek KRIR), dyr. Krystyna Marczuk, Świętokrzyskiego - prezes Ryszard Ciula, członek Zarządu Krystyna Zdonek, członek Zarządu Jan Galus oraz Śląskiego - wiceprezes Jan Grela, członek Zarządu Kazimierz Lach. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji działających w rolnictwie. Z ramienia ARiMR – dyrektor Marek Ordyczyński, z-ca Dyrektora Marek Owsiany, ARR – dyrektor Mariusz Kawa, ANR – dyrektor Zygmunt Sosnowski, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii – dyrektor Mirosław Welz, PODR – dyrektor Stanisław Telesz oraz przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego – Rafał Kumek.
Spotkania Porozumienia Izb Rolniczych mają na celu przedyskutowanie spraw jakie nurtują rolnictwo, a w szczególności rolnictwo Polski Południowo-Wschodniej. Z uwagi na duże rozdrobnienie gospodarstw i małą ich towarowość, problemy w regionie 4 województw Pd-Wsch. Polski są podobnie. Porozumienie między izbami pozwala wypracować wspólne wnioski i stanowiska, które będą nieć wpływ na rozwiązanie problemów i poprawę sytuacji w rolnictwie.
Podczas obrad przedstawiciele izb rolniczych, zwracali uwagę na wymogi stawiane rolnikom przy ubieganiu się o płatności unijne z tytułu prowadzenia gospodarstwa. W wyniku prowadzonych konsultacji Porozumienie Izb Rolniczych Polski Pd-wsch. przyjęło 6 stanowisk dotyczących najistotniejszych spraw z punktu widzenia interesów rolników naszego regionu.
Specyfika rolnictwa z południowo-wschodnich terenów kraju różni się od pozostałych. W związku z licznymi utrudnieniami wymaga odmiennego podejścia. Trudności dotyczą zarówno prowadzenia polityki agrarnej dla tych terenów, jak i specyficznych uwarunkowań ograniczających rozwój gospodarstw i ich niską towarowość, a co za tym idzie małą dochodowość. Wspólne spotkania mają za cel przedstawienie opinii i wypracowanie wspólnych stanowisk izb rolniczych należących do Porozumienia.
Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo – Wschodniej jest okazją do podejmowania wspólnych starań o zmianę przepisów, zmierzających do poprawy sytuacji rolników
Wcześniejsze wystąpienia Porozumienia Izb zaowocowały utrzymaniem w przypadku „rent strukturalnych” zapisu dot. otrzymania renty po przekazaniu już 1 ha UR. Z „młodym rolnikiem” jest trudniej. Tutaj wielkość otrzymanego gospodarstwa musi być równa co najmniej średniej krajowej powierzchni gospodarstwa rolnego. Ten wymóg pozbawia młodego rolnika z Podkarpacia, szans na uzyskanie wsparcia. Jest duża szansa, że sprawa ta doczeka się wyjaśnienia.
W trakcie obrad poruszono wiele istotnych problemów, które uniemożliwiają korzystanie ze środków w ramach programu PROW na lata 2007 - 2013. Ponadto zwrócono uwagę na szkody łowieckie, reformę KRUS, obowiązkowe ubezpieczenia upraw, gospodarkę gruntową i doradztwo rolnicze.
W drugim dniu spotkania uczestnicy mieli okazję zobaczyć Zalew Soliński zarówno z perspektywy korony zapory wodnej jak i rejsu statkiem wycieczkowym po wodach zalewu. Na koniec uczestnicy obrad mogli zwiedzić serce zapory solińskiej – wnętrze elektrowni szczytowo-pompowej.
Dwudniowe spotkanie przedstawicieli samorządu rolniczego oraz kierownictwa instytucji pracujących w otoczeniu rolnictwa przyniosło sześć postulatów zgłoszonych w trakcie trwania obrad. Dotyczyły one propozycji zmian w podziale środków unijnych pochodzących z mechanizmu modernizacji, zmian zapisów ustaw „Prawo łowieckie”, „ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego”, „Ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych”, „Ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej” oraz „Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych”.
9673838
1