Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej konieczne jest podjęcie działań mających na celu ulepszenie funkcjonowania spółek wodnych.
Jak podkreśla PIR spółki wodne powinny mieć na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców w dziedzinie gospodarowania wodami, opisanych w ustawie Prawo wodne . Ich zadaniem jest utrzymanie i eksploatacja rowów oraz urządzeń drenarskich. Członkami spółek są głównie rolnicy , a zarząd nad nimi sprawują starostowie.
- Jednakże w ostatnich latach wiele spółek uległo likwidacji lub podzieliły się na mniejsze. Ze względu na stan melioracji i niewystarczający zakres robót w stosunku do potrzeb, członkowie spółek są niezadowoleni z ich działalności i z tego tez powodu często nie płacą składek . Coraz więcej rolników występuje ze spółek , co powoduje spadek gruntów zmeliorowanych. W efekcie następuje spadek żyzności gleby , a ostatecznie obniżenie plonów – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskie Izby Rolniczej .
Dlatego jak sądzi samorząd rolnicy z Podlasia lepiej byłoby , aby prezesi spółek wodnych byli zatrudniani przez urzędy gmin i bezpośrednio podlegali nadzorowi i kontroli ze strony wójta i przewodniczącego rady gminy.