Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Specjały z Lubelskiego z rekordową liczbą rejestrów

5 stycznia 2016
Trzynaście różnych potraw i specjałów zarejestrowano w 2011 r. w Lubelskiem na Liście Produktów Tradycyjnych, których historia wytwarzania ma co najmniej 25 lat. Lista służy zarówno promocji tych produktów jak i zachowaniu tradycji kulinarnych regionu.
Dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych na Lubelszczyźnie zarejestrowano 84 różne potrawy wytwarzane metodami tradycyjnymi - m.in. wędliny, ciasta, nalewki, sery, miody, przetwory z warzyw i owoców.
"Zainteresowanie rejestrowaniem tradycyjnych produktów systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 13 nowych produktów, a już kolejne sześć czeka na rejestrację. Mamy też już kilka nowych wniosków, których procedura rejestracji się rozpoczyna" - powiedział PAP Rafał Serej z departamentu rolnictwa i środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Wśród trzynastu nowych wpisanych na listę produktów, aż pięć to różne specjały z malin, których uprawa na Lubelszczyźnie jest bardzo rozwinięta, zwłaszcza w powiecie kraśnickim, gdzie stanowi ok. 30 proc. produkcji krajowej tego owocu. Na liście oprócz tradycyjnego soku i syropu malinowego, znalazł się też Maliniak kraśnicki (wódka malinowa), Nalewka "Malinóweczka" a także Miód malinowy.
W 2011 r. na listę wpisano też m.in. Nalewkę Ziemiańską (z pigwy), Miodownik z Jaszczowa, Makaron jajeczny z Ludwina, Olej tarnogrodzki, Zupę Cebulową z Goraja czy Ludwińskie prosię pieczone faszerowane.
Lista Produktów Tradycyjnych służy przede wszystkim rozpowszechnianiu informacji o wyrobach, potrawach i smakołykach wytwarzanych tradycyjnymi metodami, według starych receptur w danym regionie. "Producentom tych produktów lista ta daje możliwości ich promowania" - zaznaczył Serej. Jak dodał, listą produktów tradycyjnych interesują się też handlowcy, którzy chcą otwierać sklepy lub stoiska z takim asortymentem.
Aby dany produkt został wpisany na listę wnioskodawca musi udokumentować, że był on wytwarzany co najmniej 25 lat temu. To dla wnioskodawcy - zaznaczył Serej - najtrudniejszy etap w procesie rejestrowania produktu, bo nieraz musi zadać sobie sporo trudu, aby wyszukać potrzebne informacje w historycznych źródłach. We wniosku, oprócz opisu składników i receptury danej potrawy, należy też uwzględnić zmiany, jakie zaszły w sposobie jej przyrządzania dotyczące np. wykorzystywania młynków lub innych urządzeń, które zastąpiły dawne sposoby mielenia czy rozdrabniania.
Listy Produktów Tradycyjnych prowadzą urzędy marszałkowskie, które przyjmują i oceniają wnioski o rejestrację produktu. Następnie wnioski te opiniuje - wybrana przez urząd - izba gospodarcza zrzeszająca podmioty wytwarzające produkty tradycyjne. Potem wnioski przesyłane są do ministerstwa rolnictwa, gdzie zapada ostateczna decyzja o wpisaniu produktu na listę. Cała procedura trwa około dwóch miesięcy.
Jak zapewnia Serej, procedura nie jest skomplikowana. "Służymy pomocą w wypełnianiu wniosków i zachęcamy do zgłaszania tych tradycyjnych produktów, które są też częścią naszego dziedzictwa"- dodał.
Lista Produktów Tradycyjnych Lubelszczyzny, z ich opisem i historią, jest opublikowana na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego.
W całym kraju zarejestrowano już ponad 900 produktów tradycyjnych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę