Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Słaba jakość paliwa na stacjach benzynowych

19 stycznia 2005

10,7 proc. przebadanych próbek paliwa nie spełnia wymagań określonych w przepisach prawa – wynika z kontroli przeprowadzonej przez podległą Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcję Handlową.

Obowiązująca od 18 marca 2004 roku ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw wprowadziła zasady nadzoru nad tym sektorem rynku. Celem regulacji jest wyeliminowanie z obrotu paliw niespełniających wymagań jakościowych.

Przepisy zobowiązują Inspekcję Handlową do prowadzenia kontroli, a Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów między innymi do sporządzania wykazu stacji paliw, laboratoriów akredytowanych do badania jakości oraz przedstawiania regularnych sprawozdań w tym zakresie Komisji Europejskiej. Na realizację kontroli w 2004 r. Rada Ministrów przeznaczyła z rezerwy celowej kwotę 4,2 mln zł.

Od maja do grudnia 2004 roku badaniem objęto 1898 stacji paliw oraz 60 hurtowni pobierając do analiz 4055 próbek. Średnio 10,7 proc. z nich nie spełniało wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: śląskim (21,75 proc.) i lubelskim (15,13 proc.). Relatywnie najlepsze wyniki przeprowadzonych badań uzyskano w województwach: warmińsko-mazurskim (3,63 proc.) oraz podlaskim (4,05 proc.).

Kontrolę prowadzono z uwzględnieniem ograniczonej liczby parametrów. Nie badano między innymi zawartości wody lub zanieczyszczeń w oleju napędowym. Po wejściu w życie rozporządzenia, które – na wniosek UOKiK oraz IH – przygotowało Ministerstwo Gospodarki i Pracy możliwe będzie ujawnienie rzeczywistej skali nieprawidłowości na tym rynku. Projekt rozporządzenia wskazuje bowiem na dodatkowe parametry, które należy uwzględniać w trakcie kontroli.

Eliminowanie z obrotu paliwa złej jakości jest również związane z sankcjami. Mimo że Inspekcja Handlowa w każdym wypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa przekazywała sprawy organom ścigania, do 10 grudnia 2004 roku prokuratury skierowały do sądów akty oskarżenia jedynie w ośmiu przypadkach. Sąd wydał tylko jeden wyrok skazujący – nałożył grzywnę w wysokości 1 tys. zł. Ponadto, ze względu na podejrzenie naruszenia warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami, w 2004 roku Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki przekazano informacje dotyczące 112 stacji i baz paliwowych. Żadna ze spraw nie zakończyła się jeszcze wymierzeniem kar wobec nierzetelnych przedsiębiorców.

Poprawa jakości paliwa, wynikająca z systematycznych kontroli Inspekcji Handlowej nie byłaby również możliwa bez współpracy ze środkami masowego przekazu, które na bieżąco publikują informacje o nieprawidłowościach. Ponadto ze względu na liczne skargi oraz informacje o możliwych nieprawidłowościach w obrocie gazem płynnym stosowanym do samochodów, Inspekcja Handlowa przeprowadziła pilotażową kontrolę LPG bazując na nieobligatoryjnych normach. Analiza próbek pobranych w losowo wytypowanych stacjach na terenie północnej Polski wykazała, że aż 41,66 proc. z nich nie odpowiadało wymaganiom jakościowym. Badanie to wskazuje na pilną potrzebę przygotowania właściwego rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy zobowiązującego przedsiębiorców do stosowania wskazanych norm.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę