Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że zgodnie z danymi Serbskiego Urzędu Statystycznego (za Foodnews) produkcja wiśni w Serbii w 2013 roku wzrośnie o blisko 13 proc. w stosunku do 2012 roku i wyniesie nieco ponad 84 tys. t. Patrząc jednak na historyczne dane FAO, będzie to poziom o 6,9 proc. niższy w porównaniu do 2011 roku, a także o blisko 20 proc. niższy niż w rekordowym 2009 r.
Miniony rok, ze względu na niekorzystny układ pogody nie był najlepszy dla serbskich producentów (wysokie mrozy i susze), zbiory okazały się być jednymi z najniższych w okresie ostatniej dekady.
Ocenia się, że dzięki wyraźnej poprawie warunków do uprawy w sezonie bieżącym, plonowanie sadów poprawi się o blisko 18 proc. Mniejszy przyrost zbiorów wynika z faktu zmniejszenia się liczby drzew owocujących w stosunku do roku poprzedniego (do najniższego poziomu od 1982 r.), niemniej wiele sadów zostało zastąpionych młodymi nasadzeniami. Szacuje się że w 2012 roku powstało 2 tys. ha nowych nasadzeń, co może świadczyć o możliwościach wzrostu produkcji w latach kolejnych.
Tegoroczny wzrost produkcji będzie z pewnością czynnikiem działającym na spadek cen mrożonych jak też świeżych wiśni w Serbii, mając również przełożenie na rynek polski. Efekt spadku cen jest tym bardziej możliwy, że zbiory w Polsce prawdopodobnie nie będą niższe niż w roku poprzednim. Najnowsze prognozy Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK) wskazują że ukształtują się one na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego (według danych GUS było to 175 tys. t), niemniej oznacza to, że będą niższe od potencjału produkcyjnego krajowych sadów. TRSK szacuje, że przy takiej produkcji, oraz przy uwzględnieniu obecnego poziomu zapasów przetworów wiśniowych, ceny wiśni w skupie w zależności od jakości mogą wahać się od 2,50 do 3,50 zł/kg. W 2012 przeciętna cena wiśni do mrożenia w krajowym skupie ukształtowała się na poziomie wynoszącym średnio 3,09 zł/kg (dane IERiGŻ-PIB), zakres wahań cen wynosił natomiast od 2,50 do 4,20 zł/kg.
W sezonie 2012/2013 podaż mrożonych wiśni z Serbii była zdecydowanie niższa ze względu na nieudane zbiory. Według danych Eurostatu od lipca 2012 r. do kwietnia 2013 r. import mrożonych wiśni z Serbii do UE-27 wyniósł nieco ponad 21 tys. ton i był o ok. 9 proc. mniejszy w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Między innymi z tego powodu popyt na polskie mrożonki był relatywnie wysoki na przestrzeni minionych 12 miesięcy. W nadchodzącym sezonie należy oczekiwać wzrostu importu mrożonych wiśni z Serbii, do czego przyczyni się wspomniany wzrost zbiorów wiśni.