Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sektor rolno-spożywczy musi się konsolidować

27 stycznia 2005

Krajowy sektor gospodarki żywnościowej musi szybko się konsolidować. Rosnąca konkurencyjność na jednolitym rynku europejskim zagraża pozycji rozproszonych polskich producentów żywności - powiedział w środę w Warszawie przewodniczący Rady Gospodarki Żywnościowej (RGŻ) prof. Stanisław Zięba.

"Rolnictwo i przemysł spożywczy muszą budować jeden zintegrowany system wytwórczy. Między ogniwami tego łańcucha musi nastąpić silna integracja pozioma i pionowa, obejmującą produkcję surowców, przetwórstwo, a także dystrybucję żywności" - podkreślił Zięba podsumowując dwudniową konferencję poświęconą przemysłowi rolno-spożywczemu w Warszawie, zorganizowaną przez RGŻ.

Dodał, że integracja pionowa w przemyśle spożywczym jest istotnym elementem, gdyż rynek wymusza, by produkty były wytwarzane ze sprawdzonych jakościowo surowców rolniczych. Odbiorców nie tylko interesuje, w jaki sposób wytwarza się np. wędlinę, ale także w jakich warunkach prowadzony jest chów zwierząt.

Zdaniem przewodniczącego, obecnie konieczne jest uruchomienie silnej reklamy i nowoczesnego marketingu polskiej żywności, budowanie marek, które byłyby także rozpoznawalne dla unijnego konsumenta. Potrzebne jest też wsparcie finansowe dla organizowanych w kraju i za granicą targów żywnościowych.

Zięba zaznaczył, że pierwsze doświadczenia polskiego rolnictwa i polskiego przemysłu spożywczego po wejściu do UE są korzystne. Polska żywność okazała się na wspólnym rynku tańsza i przez to atrakcyjna. Wartość eksportu produktów zwierzęcych po 1 maja 2004 roku zwiększyła się o blisko 50 proc., a eksport produktów roślinnych wzrósł o 13 proc.

Jak podkreślił przewodniczący, w ostatnich latach przemysł żywnościowy został w dużym stopniu zmodernizowany. Wyłoniła się grupa liderów w każdej branży, ale firmy te nie mają dostatecznej determinacji, by promować markę i konsolidować się, tworząc organizacje branżowe dla rozwijania lobbingu i wyrażania interesów całego przemysłu rolno-spożywczego - zwłaszcza wobec struktur unijnych.

Zdaniem Zięby, gospodarka żywnościowa napotyka na bariery rozwoju. Do najważniejszych zaliczył częste zmiany w podatkach i podnoszenie akcyzy, co utrudnia funkcjonowanie i planowanie produkcji. RGŻ opowiada się za jak najniższymi podatkami i akcyzą na produkty żywnościowe - zaznaczył Zięba.

Dodał, że jednocześnie firmy odczuwają swoistą "nagonkę" urzędowych kontroli, przy jednoczesnym tolerowaniu szarej strefy, zwłaszcza w branży mięsnej i drobiarskiej.

Zięba ponadto zwrócił uwagę na nierównoprawne warunki w relacjach producentów żywności i sieci handlowych. Argumentował, że zakłady przetwórcze są zobowiązane do zapłacenia rolnikom w ciągu 14 dni, podczas gdy supermarkety nie mają takiego obowiązku.

W opinii Rady konieczne jest podporządkowanie gospodarki żywnościowej konkretnemu resortowi (obecnie decyzje dotyczące tego przemysłu zapadają w różnych resortach: gospodarki, rolnictwa, środowiska, finansów, zdrowia). RGŻ jest zdania, że powinna podlegać resortowi rolnictwa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę