Sejm za wypłatą zaliczek z UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej
5 stycznia 2016
Sejm przyjął w piątek zmiany w ustawie o uruchamianiu środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Nowe przepisy pozwolą na udzielanie zaliczek lokalnym grupom działania. Za uchwaleniem nowelizacji było 321 posłów, nikt nie był przeciw, 134 posłów wstrzymało się od głosu.
Nowe rozwiązania umożliwią wypłaty zaliczek tzw. lokalnym grupom działania, które realizują projekty w swojej gminie, np. organizację dożynek, festyny, izby pamięci czy opracowania szlaków turystycznych. Inicjatywy takie mają poprawić jakość życia na wsi. Dotychczas lokalne grupy działania mogły korzystać z pożyczek udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Wypłata zaliczek ze środków UE umożliwi im lepsze wykorzystanie tych funduszy.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 na inicjatywy lokalne przeznaczono 127 mln euro - dotychczas wykorzystano zaledwie kilka procent. O unijne pieniądze grupy mogą starać się składając projekt w swoim urzędzie marszałkowskim. Po to, by otrzymać pieniądze z UE, grupy te muszą mieć wkład własny.
Do ustawy wprowadzono także przepisy, które realizują wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z listopada 2010 r. Zakazuje on publikacji wykazu osób fizycznych, beneficjentów Wspólnej Polityki Rolnej, ze względu na ochronę danych osobowych. Takie wykazy zamieszczane były na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dniach od publikacji.