Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki: UE wesprze także niezrzeszonych producentów owoców i warzyw

3 grudnia 2015
Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział we wtorek po spotkaniu w Bonn ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji, ze uzyskano zgodę w kwestii objęcia wsparciem finansowym UE także niezrzeszonych producentów owoców i warzyw.
"Uznaliśmy, że rolników w Europie nie można dzielić na zrzeszonych i niezrzeszonych i należy udzielić im równego wsparcia" - wyjaśnił Sawicki.
W spotkaniu w Bonn uczestniczyli też ministrowie rolnictwa Niemiec i Francji - Christian Schmidt oraz Stephane Le Foll.
Jak dodał Sawicki, wspólnie z szefami resortów z Niemiec i Francji będzie do piątku analizował wysokość strat, by w piątek wspólnie przedstawić w Brukseli stanowisko, czy należy użyć dodatkowych środków z funduszu kryzysowego UE. Przyznane dotychczas przez Brukselę 125 mln euro to pieniądze z funduszu stabilizacyjnego i korygującego, będące do dyspozycji w związku z bieżącymi zawirowaniami na rynku.
Pytany przez PAP o wysokość strat spowodowanych embargiem rosyjskim Marek Sawicki odparł, że nie da się ich w prosty sposób policzyć. W ub.r. Polska sprzedała na rynku rosyjskim towary za około 1,3 mld euro, ale uwzględniając kilkunastoprocentową dynamikę wzrostową w ostatnich latach, w tym roku byłoby to ok. 1,5 mld euro.
"Nie spodziewamy się, że cała wartość utraconego rynku zostanie zwrócona w rekompensatach. Domaganie się tego byłoby rzeczą niepoważną" - zastrzegł Sawicki. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że rosyjskie restrykcje "na dłuższą metę wzmocnią europejskie rolnictwo, a nie osłabią".
W czwartek na Białoruś jadą polscy handlowcy i producenci, by rozmawiać o zwiększeniu współpracy. Takie działania mogą złagodzić negatywne skutki sankcji - wyraził nadzieję Sawicki, który w poniedziałek był w Mińsku. Zdaniem Schmidta skutecznym instrumentem walki ze skutkami embarga powinien być eksport na nowe rynki: w Azji, szczególnie w Chinach, i Ameryce Południowej.
Spotkanie w Bonn było pierwszym spotkaniem ministrów rolnictwa z trzech krajów tworzących Trójkąt Weimarski.
Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę