Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rzepakowe obawy

23 czerwca 2009
Jakie będą plony i jakie będą ceny skupu - to pytanie zadają sobie plantatorzy rzepaku przed zbliżającymi się zbiorami. Od lat cena skupu uzależniona jest od poziomu cen na rynku europejskim, a ta co roku jest wielka niewiadomą. Jedno co jest pewne to, że zapotrzebowanie na rzepak wciąż jest większe niż produkcja.

Za miesiąc rozpoczną się rzepakowe żniwa. Choć w tym roku sucha wiosna może pogorszyć plony to jednak opłacalność tej produkcji zależy nie tylko od kaprysów pogody.

Szymon Kuczyński, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku: rzepak jest uprawą trudną i wymagającą. Narażoną i na choroby grzybowe i na szkodniki. Wymaga starannego nawożenia, reżimu technologicznego, czyli dotrzymywana wszelkich terminów.

A te zabiegi zwiększają koszty produkcji. Powinna je rekompensować cena. W ubiegłym roku za tonę płacono ok.1000 złotych.

Szymon Kuczyński, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku: w naszych warunkach rzepaku otrzymujemy, przy dobrym gospodarowaniu około 3 do 3,5 tony. Przy bardzo dobrym udaje się zebrać do 4 ton. Natomiast koszt uprawy hektara to jest 3,5 tysiąca złotych.

I choć od kilku lat na rynku cena skupu rzepaku rośnie to plantatorzy nadal narzekają na jej niestabilność.

Arkadiusz Drabko, właściciel plantacji rzepaku: jest ta huśtawka cenowa, która powoduje to, że jesteśmy nie do końca pewni co nas czeka siejąc ten rzepak.

Artur Stankiewicz, Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie: niestety wolny rynek powoduje to, że my przetwarzając rzepak, produkując olej czy śrutę rzepakową posługujemy się cenami, notowaniami, które wyznacza tak naprawdę rynek europejski.

A na europejskim rynku rzepaku brakuje i coraz więcej surowca pochodzi z importu.

Specjaliści podkreślają, trzeba zwiększyć areały upraw, zwłaszcza że polskie tłocznie są w stanie przerobić go znacznie więcej.

Artur Stankiewicz, Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie: my już ukończyliśmy inwestycje, gdzie moce produkcyjne wzrosną do 500 tysięcy ton rocznie.

Specjaliści doradzają, aby zwiększyć opłacalność - warto inwestować w nowe odmiany.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę