Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rzecznik praw obywatelskich zapowiada społeczne debaty ws. ACTA

3 lutego 2012
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiedziała społeczne debaty na temat ACTA. Po czwartkowym spotkaniu z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim poinformowała, że weźmie w nich udział także strona rządowa.
Tematem rozmowy Boniego z RPO była m.in. propozycja Lipowicz dotycząca przeprowadzenia na największych uczelniach w kraju debat na temat ratyfikacji umowy ACTA. O ich zorganizowanie Lipowicz zwróciła się do rektorów szkół wyższych, uniwersytetów i akademii ekonomicznych.
RPO planuje przeprowadzenie od trzech do pięciu "wielkich debat". "Cieszyłabym się, gdyby takie panele były organizowane w wielu innych ważnych sprawach. Oszczędzilibyśmy sobie wielu sporów i wielu demonstracji" - powiedziała Lipowicz dziennikarzom w czwartek. Dodała, że rozmawiała z Bonim o zapewnieniu udziału przedstawicieli rządu w takich debatach i - jak mówiła - uzyskała na to zgodę.
"Konieczna jest dyskusja nad obawami dotyczącymi ograniczenia praw obywatelskich" - napisał rzecznik MAC Artur Koziołek w komunikacie wydanym po spotkaniu Boniego i Lipowicz. Dodał, że zdaniem ministra Boniego konsultacje i rozmowy powinny rozwiać wszelkie wątpliwości obywateli, które nagromadziły się wokół tematu wolności w internecie.
W sobotę w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej ma odbyć się debata na temat ACTA organizowana przez gdański samorząd i instytucję kulturalną Gdańsk 2016. Udział w niej mają wziąć minister Boni, generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski, studenci, prawnicy, eksperci do spraw mediów i nowoczesnych technologii. Jak poinformował PAP rzecznik Gdańska 2016 Sławomir Czarnecki, na prośbę Lipowicz i europosła Pawła Zalewskiego wnioski z gdańskiej debaty zostaną wysłane do Warszawy i Brukseli.
Lipowicz poinformowała również, że podczas czwartkowego spotkania u prezydenta Bronisława Komorowskiego uzyskała zapewnienie, że dalsze kroki w zakresie ratyfikacji umowy ACTA nie zostaną podjęte, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości. "Należy pamiętać, że cała dyskusja przenosi się także na poziom europejski i tam są jeszcze możliwości dokonania pewnych zmian" - dodała Lipowicz.
W spotkaniu u prezydenta w sprawie ACTA wzięli udział także ministrowie: sprawiedliwości Jarosław Gowin, administracji i cyfryzacji Michał Boni, kultury Bogdan Zdrojewski.
Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek po spotkaniu powiedziała dziennikarzom, że prezydent wciąż oczekuje stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ACTA.
Według Lipowicz, prezydent zapewnił, że poczeka na analizę. "W tej chwili nie mamy rzetelnych materiałów do pełnego stanowiska, jesteśmy w trakcie badań" - dodała rzecznik.
Lipowicz zapowiedziała, że jej stanowisko w sprawie ACTA zostanie sprecyzowane po otrzymaniu wyjaśnień od strony rządowej na temat tego, w jaki sposób podpisanie i ratyfikacja przez Polskę porozumienia ACTA wpłynie na prawa i wolności obywateli. RPO w zapytaniu przesłanym do premiera Donalda Tuska w zeszłym tygodniu pytała także o procedurę konsultacji społecznych w sprawie ACTA.
Po spotkaniu u prezydenta Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że prezydent uważa, iż rozpatrując umowę ACTA, należy "w jasny sposób" oddzielić odpowiedzialność internautów od odpowiedzialności podmiotów zajmujących się udostępnianiem materiałów w sieci. Jak powiedziała, Komorowski "z satysfakcją przyjął deklarację, że proces ratyfikacji (ACTA - PAP) nie będzie uruchomiony, zanim nie zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości, które zaistniały w obliczu dyskusji wokół tej umowy".
Treść umowy ACTA i brak konsultacji nad jej projektem wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Przeciwnicy ACTA wskazują m.in. na artykuł 27 ustęp 4 umowy, który - według nich - umożliwia wydanie na żądanie np. organizacji zarządzającej prawami autorskimi, w trybie administracyjnym, a nie sądowym, danych osoby, co do której zachodzi tylko domniemanie naruszenia praw autorskich. Krytykowane jest też to, że w świetle dokumentu posiadaczem prawa jest nie tylko twórca, ale również organizacja zarządzająca prawami.
Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała ACTA 26 stycznia. W ramach ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.
Do ACTA przystąpiła już UE. By Unia była związana umową po jej stronie brakuje wyłącznie ostatecznej zgody Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić w pierwszej połowie roku. Rada UE, czyli kraje członkowskie, wyraziła już zgodę w grudniu ubiegłego roku, za polskiej prezydencji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę