Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd nie wykonał nawet 1/3 planu legislacyjnego

5 stycznia 2016

Raport legislacyjny: Z 58 planowanych projektów Rada Ministrów przyjęła 18. W pierwszym kwartale rząd zrealizował więc 31 proc. planu legislacyjnego. W marcu przyjęto tylko jeden projekt oznaczony jako priorytetowy


W pierwszym kwartale 2011 roku rząd przyjął 18 projektów ustaw. W planie legislacyjnym znalazło się natomiast 58 projektów zmian w przepisach. Oznacza to więc, że Rada Ministrów wykonała swój plan jedynie w 31 proc. Do końca tego półrocza rząd planuje przyjąć łącznie 95 projektów ustaw. Wśród niech jest 36 priorytetowych, z czego w pierwszym kwartale miało być przyjętych 20. Tymczasem rządowi udało się przyjąć dziesięć spośród nich. W dodatku – mimo zapewnień ze strony rządu, że projekty oznaczone jako priorytetowe będą procedowane najszybciej – w marcu tylko jeden taki projekt trafił na Radę Ministrów. Była to nowa ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.
Przyjęte zmiany
W marcu rząd przyjął także dwa projekty ustaw, których w ogóle nie było w planie legislacyjnym. Jednym z nich jest nowelizacja ustawy o żegludze śródlądowej. Drugi to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Tą zmianą rząd chce wprowadzić korektę systemu emerytalnego. W celu zmniejszenia przyrostu długu publicznego zaproponowano, by od 1 maja 2011 r. do OFE trafiało 2,3 proc. składki emerytalnej ubezpieczonego, a nie jak obecnie 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. zostanie umieszczone w ZUS-ie na specjalnym indywidualnym subkoncie.
W marcu przez rząd przeszła propozycja zmian w ustawie – Prawo bankowe, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. W propozycji przygotowanej przez ministra finansów określono zasady współpracy między organami nadzorczymi w państwach Unii Europejskiej i państwach trzecich a Komisją Nadzoru Finansowego. Chodzi m.in. o sprawniejszą wymianę informacji między tymi instytucjami.
W tym okresie Rada Ministrów zaakceptowała także projekt ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych oraz projekt ustawy o nasiennictwie. Ponadto rząd przyjął projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, który został określony jako priorytetowy. Celem tej zmiany jest stworzenie formalno-prawnych podstaw do wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce i wyłączenie nadawania analogowego do 31 lipca 2013 r.
Prace w Sejmie
Nad częścią rządowych projektów z planu legislacyjnego szybko pracuje Sejm. W lutym Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a dziś jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zmiany zakładają m.in., że kary za jazdę samochodem bez wykupionego ubezpieczenia OC wyniesie 2772 zł.
Parlament szybko pracował nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Na początku projekt zmian został przyjęty przez rząd. Obecnie nowela tej ustawy czeka już tylko na podpis prezydenta. Jednak w połowie maja Polska musi jeszcze nowelę przedstawić Unii Europejskiej. Wynika to stąd, że może się okazać, że zmiany w ustawie nie w pełni implementują unijne regulacje.
Czego zabrakło
W pierwszym kwartale na posiedzenie rządu miał m.in. trafić projekt nowej ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu. Prace nad tym aktem prawnym trwają już kilka lat. Mają się w nim znaleźć wszystkie regulacje dotyczące badań technicznych pojazdów czy zasad funkcjonowania stacji kontroli pojazdów. Zgodnie z planem do końca marca Rada Ministrów miała też przyjąć projekt ustawy o informacji prawnej dla osób fizycznych. Ma on umożliwić osobom niezamożnym dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej.
Jedna ze zmian, jakie znalazły się w planie legislacyjnym, już obowiązuje. Chodzi o nowelizację ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz ustawy o dekapitalizacji niektórych instytucji finansowych, która zaczęła obowiązywać jeszcze 23 lutego 2011 roku.

Dr Tomasz Zalasiński, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp. k.: Wkrótce zmienią się zasady planowania legislacyjnego
W Sejmie znajduje się już projekt zmian w ustawie o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Propozycje te zmierzają w dobrym kierunku. Obecnie rząd ma obowiązek przedstawiać co 6 miesięcy program swoich prac legislacyjnych, co jest trudno zrealizować terminowo, gdyż niektóre projekty wymagają więcej czasu. Nowelizacja polega na stworzeniu i podaniu do wiadomości publicznej wykazu projektów ustaw, nad którymi toczą się prace legislacyjne bez wskazywania terminu ich realizacji oraz – obok tej listy – przedstawianie raz na 6 miesięcy wykazu projektów, które mają zostać w tym okresie przyjęte przez rząd. Dzięki tej zmianie planowanie legislacyjne będzie w dwóch fazach. Pierwsza z nich polegałaby na przeprowadzeniu badań – w oparciu o metodologię OSR, analizy postlegislacyjne oraz konsultacje społeczne – problemu regulacyjnego. Faza ta kończyłaby się podjęciem lub odstąpieniem od ingerencji regulacyjnej. W przypadku konieczności zmiany prawa następowałaby druga faza, czyli sporządzenie listy projektów ustaw, które rząd zamierza przyjąć w najbliższych sześciu miesiącach.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę