Jedzenie ryb co najmniej raz w tygodniu jest korzystne dla mózgu i opóźnia średnio o trzy - cztery lata zmiany w tym organie następujące wraz z wiekiem - brzmi konkluzja z badań przeprowadzonych w USA.
Przeprowadzone wśród mieszkańców Chicago badania objęły 3718 osób powyżej 65. roku życia, które badano trzykrotnie w ciągu 6 lat. Przeszły one proste testy wskazujące na ich sprawność umysłową, m.in. zdolność zapamiętywania szczegółów, a następnie zostały zbadane pod kątem obyczajów żywieniowych, a w szczególności częstotliwości jedzenia potraw rybnych.
Odkryliśmy, że ludzie, którzy jedzą ryby raz w tygodniu, wykazują o około 10 procent mniejszy spadek sprawności umysłowej - podsumowała wyniki współautorka studium, prof. Martha Clare Morris, z Centrum Medycznego Rush University. U tych, którzy jedli dwa posiłki rybne na tydzień spadek sprawności był jeszcze mniejszy, o 13 procent od średniej .
Wyniki tych badań są kolejnym dowodem korzystnego wpływu diety rybnej na funkcjonowanie mózgu i zapobieganie jego schorzeniom. Poprzednio lekarze udowodnili, że jedzenie ryb zmniejsza zagrożenie chorobą Alzheimera i ryzyko udaru mózgowego. Inne jeszcze wcześniejsze badania wykazały też, że ryby bogate w kwasy tłuszczowe typu omega-3, takie jak łosoś czy tuńczyk zapobiegają chorobom serca.