Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ryba ma głos

29 marca 2004

W latach 2004-2006 Polska na inwestycje w rybołówstwie i przetwórstwie ryb wydać może ponad 330 mln euro. O europejskich funduszach dla rozwoju rybactwa śródlądowego rozmawiali w piątek w Przysieku uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Rybackich w Toruniu oraz resort rolnictwa.

- Polska stoi przed ogromnymi możliwościami wykorzystania środków unijnych w rybołówstwie - powiedział Jase Parajna, doradca przedakcesyjny Unii Europejskiej. Głównym źródłem pomocy będzie Finansowy Instrument Sterowania Rybołówstwem (FIFG), w ramach którego nasz kraj może otrzymać od Unii w pierwszych trzech latach integracji prawie 180 mln euro. Dodatkowe 71 mln euro pochodzić będzie z budżetu krajowego. Kolejne 81 mln euro wyłożą inwestorzy.

Aby skutecznie walczyć o środki unijne, producenci powinni łączyć się w organizacjach. - Tylko w taki sposób można dyktować warunki i konkurować na rynku - zachęcał przedstawiciel UE. Tymczasem w Polsce brakuje nadal przepisów, które określałyby, na jakich zasadach należy się łączyć. Wiadomo jedynie, że warunkiem powstania organizacji w UE jest posiadanie przez nią co najmniej 25 proc. udziału w produkcji danego gatunku lub grupy gatunków ryb.

Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy chodzi o region, czy o kraj. - Rybołówstwo w Polsce jest rozdrobnione, więc trudno byłoby mu organizować się na poziomie krajowym - Zygmunt Okoniewski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa widzi zalety luki prawnej, ale dodaje: - Brak wspólnego frontu skazuje producentów na przegraną.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę