Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozpoczął się wyścig po kontyngenty

5 maja 2004

Rozpoczął się wyścig po unijne kontyngenty na przywóz towarów spoza granic wspólnoty. Od 1 maja przestały obowiązywać polskie cła. Zostały zastąpione jednolitym dla całego obszaru UE taryfikatorem celnym (niezwykle rozbudowanym) oraz równie skomplikowanym systemem ochrony wspólnego rynku. System ten przewiduje tzw. środki taryfowe i pozataryfowe, w ramach których udzielane są licencje i kontyngenty na przywóz towarów spoza UE.

W biurze prasowym resortu gospodarki poinformowano, że wczoraj wpłynęło kilkadziesiąt kolejnych wniosków (do wczesnego popołudnia ok. 30) od przedsiębiorców starających się o unijne licencje przywozowe i kontyngenty. Już 3 maja można było wnioskować o niektóre wspomniane "środki taryfowe i pozataryfowe", więc wczoraj rano resort gospodarki doliczył się 21 wniosków o zezwolenia na przywóz stali spoza UE, 224 wniosków importowych dotyczących tekstyliów i tylko 1 w sprawie obuwia. Wiadomo, że w przypadku stali chodzi np. o Ukrainę, a w przypadku tekstyliów i obuwia o kraje azjatyckie - szczególnie Wietnam.

Wyjaśnijmy, że Unia Europejska, chroniąc swój rynek w ramach "środków pozataryfowych", stosuje kontyngenty ilościowe, a w ramach tzw. środków taryfowych (powiązanych z taryfą celną UE) kontyngenty taryfowe, plafony taryfowe czy nawet zawieszenie ceł. Przedsiębiorcy sami wnioskują o przydział kontyngentów czy licencji importowych. Wnioski muszą ostatecznie trafić do Komisji Europejskiej (za pośrednictwem odpowiednich ministerstw w poszczególnych krajach UE - w naszym przypadku resortu gospodarki). Sporo wniosków, które już trafiły do resortu gospodarki wymaga doprecyzowania. To sprawia, że procedura się wydłuża. Warto przypomnieć, że część kontyngentów ma charakter ilościowy (ulegają wyczerpaniu), a w wyścigu po nie od 1 maja biorą udział przedsiębiorcy nie tylko z Polski, ale z wszystkich nowych krajów wspólnoty.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę