Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosną koszty zadłużenia naszego państwa

5 stycznia 2016
Podobna sytuacja ma miejsce w USA, czy Niemczech. W ciągu ostatnich dwóch tygodni oprocentowanie 10-letnich polskich obligacji Skarbu Państwa wzrosło z 3 proc. do 4,5 - podało Radio Maryja.pl.

Jednocześnie na rynkach finansowych mamy do czynienia z krachem; dotyczy to światowych giełd, jak i runku obligacji – powiedział Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek.

Ekonomista upatruje przyczyny tego stanu w dodruku pieniędzy przez banki centralne. Taka polityka stała się przedmiotem krytyki MFW i Banku For International Settlements.

- W tej chwili mamy do czynienia z taką sytuacją, że spada rynek giełdowy i rynek obligacji. Tymczasem jeśli jeden z nich spada, drugi powinien rosnąć.  Wniosek z tego jest taki, że kapitał długoterminowy wychodzi w gotówkę, boi się inwestycji i na jednym, i na drugim rynku. Miejsce tego kapitału zajmuje gorący pieniądz kapitału spekulacyjny i to wprowadza bardzo dużą zmienność na giełdach i rynku obligacji, a w konsekwencji krach na obu rynkach i recesje na całym świecie – powiedział Jerzy Bielewicz.
O tym, co się będzie działo w najbliższym czasie świadczyć mogą trudności w systemie bankowym Chin, który chce zaprzestać w najbliższych miesiącach dodruku pieniądza – prognozuje Jerzy Bielewicz.

Tłumaczy, że państwa nadmiernie zadłużone nie mają już środków na spłatę zobowiązań, dlatego drukują pusty pieniądz. W efekcie następuje dewaluacja danej waluty. Kraje robią to m.in. żeby promować eksport.

Ekonomista podkreśla, że wojny walutowe prowadzą do wojen celnych. Wymiana handlowa na świecie cały czas spada, średnia w ciągu 30 lat przed kryzysem to 6 proc wzrostu w ciągu roku. W 2012 współczynnik osiągnął poziom 2 proc. W tym półroczu wyhamował do zera.

- Niewątpliwie mamy do czynienia z początkiem wojen celnych na świecie. To prowadzi do zmniejszenia handlu światowego, wymiany handlowej na świecie, do recesji gospodarczej. A historia pokazuje, że takie działanie przeważnie kończy się konfliktami zbrojnymi – dodaje Jerzy Bielewicz.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę