Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośliny uprawne stają się mniej odżywcze ze względu na zmiany klimatyczne

3 grudnia 2015
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii, Izraela, Japonii i Stanów Zjednoczonych, wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze będzie obniżyć wartość odżywczą niektórych odmian zbóż i roślin strączkowych - podał portal zmianynaziemi.pl.
 
Badacze próbowali wyobrazić sobie, co by się stało, z różnymi odmianami pszenicy, ryżu, grochu, soi, kukurydzy, sorgo i rzepaku w przypadku wzrostu stężenia CO2 na poziomie, który jest oczekiwany w połowie dwudziestego pierwszego wieku - czyli do 550 ppm (1 ppm = jednomilionowa część stężenia gazów w atmosferze). Pszenica może stracić niektóre właściwości odżywcze, ponieważ zmiana składu powietrza wpływa na rośliny.
 
Eksperyment przeprowadzono z użyciem systemu FACE, który bada i koryguje poziom dwutlenku węgla na powierzchni Ziemi. Badacze ustalili, że większość wartości odżywczych roślin zmniejszyła się wraz ze wzrostem poziomu CO2 w atmosferze.

W ten sposób odkryto, że zawartość cynku i żelaza w pszenicy, ryżu, grochu i soi znacznie zmniejszyła się wraz ze wzrostem poziomu dwutlenku węgla. Ponadto, w pszenicy i ryżu odnotowano znaczną redukcję zawartości białka. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature.

Średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze przekraczał 400 ppm przez cały kwiecień br. Naukowcy z Scripps Institution of Oceanography alarmują, że w ciągu ostatnich 800 tys. lat poziom CO2 w atmosferze nie przekroczył 300 ppm. Ostatni raz zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wynosiła 400 ppm około 3,5 mln lat temu, kiedy klimat Ziemi był znacznie cieplejszy niż dziś.

Niektórzy klimatolodzy nazywają wskaźnika 350 ppm „magiczną liczbą". Przekroczenie tej wartości, w ich opinii, oznacza długoterminowe zmiany klimatu. Ludzkość poniesie smutne konsekwencje tych zmian. Jednym z tych następstw, jak widać, będzie zmniejszenie wartości odżywczej niektórych odmian zbóż i roślin strączkowych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę