Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja nie wpuściła drobiu z Polski i wołowiny z Austrii

5 stycznia 2016
Rosyjskie służby celne z przejść granicznych w Bezledach i Grzechotkach (woj. warmińsko-mazurskie) nie wpuściły na teren obwodu kaliningradzkiego transportu 20 ton drobiu z Polski i 20 ton austriackiej wołowiny - poinformowała w piątek Izba Celna w Olsztynie.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Izby Celnej Ryszard Chudy, w nocy z czwartku na piątek Rosjanie cofnęli do Polski ciężarówkę z 20 tonami mięsa z kurczaków. Towar miał polskie świadectwo pochodzenia. Rosyjski przewoźnik wiózł drób z Gdyni do Kaliningradu.
"Rosjanie najpierw zatrzymali towar na granicy, bo mówili, że coś im nie pasuje w papierach, ale potem się skonsultowali i ciężarówkę cofnęli do Polski bez podania przyczyn" - powiedział Chudy. Jak zaznaczył, to pierwszy taki przypadek na granicy z obwodem kaliningradzkim. "Wcześniej było tylko embargo na wieprzowinę, a mięso drobiowe jechało" - przypomniał.
Według rzecznika polskie służby celne czekają teraz na decyzję lekarza weterynarii. Jednak - jak dodał - prawdopodobnie chłodnia z mięsem zostanie zawrócona do nadawcy.
Transport 20 ton austriackiej wołowiny cofnięto do Polski w piątek nad ranem z przejścia granicznego Mamonowo-Grzechotki. Towar wiózł do Kaliningradu polski przewoźnik. Według służb celnych w tym przypadku Rosjanie podali krótkie uzasadnienie. Powołali się na "postanowienie władz Federacji Rosyjskiej nr 778 z 7 sierpnia 2014 roku".
W czwartek premier Rosji poinformował, jego kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE.
W ub. tygodniu UE po raz pierwszy zastosowała sankcje uderzające w całe sektory rosyjskiej gospodarki, np. bankowość, technologie, sektor energetyczny, broń i sprzęt wojskowy. Restrykcje mają objąć m.in. odcięcie głównych banków rosyjskich z większościowym udziałem państwa od nowego finansowania na rynku UE, embargo na broń, zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego oraz ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy. Oprócz UE sankcje wobec Rosji za jej politykę wobec Ukrainy wprowadziły też m.in. USA, Kanada, Australia, Japonia i Szwajcaria.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę