MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rosja nie chce polskiej żywności

28 marca 2003

Rosja zamierza kupować mniej towarów z Polski, głównie żywności, kosmetyków i mebli. Chce zastosować restrykcje, bo rząd polski w 1999 roku ograniczył import rosyjskiego węgla do 1 miliona 600 tysięcy ton rocznie.

Przed 1999 rokiem kupowaliśmy dwa razy więcej węgla. Chociaż kontyngent istnieje od 4 lat – Rosjanie dopiero teraz protestują. Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej powstrzymuje się od oficjalnych komentarzy i zamierza negocjować. Eksperci natomiast sądzą, że ograniczenia wejdą w życie. Firmy powinny się więc przygotować na ten krok. 

Zygmunt Berdychowski z Instytutu Studiów Wschodnich uważa, że małe firmy powinny się łączyć. Niektórzy przedsiębiorcy mogą też przenosić część swojej produkcji na Ukrainę lub Białoruś, czyli do krajów wolnej strefy handlu z Rosją. 

W 2001 roku w podobnej sytuacji znaleźli się Węgrzy. Podwyższyli cło na rosyjskie nawozy sztuczne. W odwecie Rosjanie ustanowili o 100% wyższe cło, między innymi na warzywa i soki. Po negocjacjach na szczeblu rządowym handel wrócił do normy. Polska sprzedaje do Rosji zaledwie 40% tego co przed kryzysem w 1997 roku. W ubiegłym roku kupiliśmy od Rosjan towary za ponad 3 miliardy dolarów więcej, niz. sprzedaliśmy. Kupujemy głównie energię i gaz, a eksportujemy tekstylia, meble, mrożonki i mięso. 

Wydawało się, że polskie kontakty handlowe z Rosją odżyją po zeszłorocznej wizycie prezydenta Władimira Putina i grupy towarzyszących mu biznesmenów. Efekty wizyty były jednak niewielkie. Nie zniknęły wysokie cła i biurokracja.

 


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę