Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy blokowali drogę nr 15 w Gniewkowie

14 listopada 2011
Kilkudziesięciu rolników w czwartek przez godzinę blokowało w Gniewkowie (woj. kujawsko-pomorskie) drogę krajową nr 15 łączącą Toruń i Inowrocław. Domagali się wstrzymania sprzedaży tzw. mienia wiejskiego.
Protest sprowokowała decyzja władz gminy Gniewkowo o wystawieniu na sprzedaż 46 hektarów ziemi, które dotychczas rolnicy sołectwa Kijewo dzierżawili od samorządu. Mieszkańcy Kijewa uważają, że gmina nie powinna pozbywać się tych gruntów bez pytania ich o opinię, gdyż chodzi o ziemię, która od stu lat była wspólną własnością lokalnej społeczności.
"Protestujemy przeciwko sprzedaży dawnej ziemi gromadzkiej, która od 1911 do 1990 roku, według zapisu w księdze wieczystej, należała do gromady Kijewo (gromada to dawna, najniższa jednostka podziału administracyjnego na wsi - PAP). Ustawa o samorządzie gminnym zmieniła to i automatycznie właścicielem stała się gmina, gdyż my - jako sołectwa - nie mamy osobowości prawnej, więc nie możemy posiadać czegokolwiek" - poinformował sołtys wsi Kijewo Waldemar Bednarski.
Rolników nie satysfakcjonuje ograniczenie uczestników przetargu do mieszkańców sołectwa. "Możemy kupić, ale po pierwsze nie mamy pieniędzy. Jak nam się uda, to chcemy obronić tę ziemię i przejąć ją we władanie" - dodał Bednarski.
W czwartek w ramach protestu kilkudziesięciu rolników przez godzinę przechodziło przez jezdnię odcinka drogi krajowej nr 15 Toruń-Inowrocław na terenie Gniewkowa. Co kwadrans przepuszczali stojące w kolejce samochody.
Ziemię miejscowej społeczności przekazały w spadku sto lat temu dwie zmarłe bezpotomnie siostry. Dotychczas sporny grunt był dzierżawiony w kawałkach przez 20 miejscowych rolników.
"Zdaję sobie sprawę z tego, że to dla nich strata, bo płacili niewysoki czynsz i otrzymywali dopłaty unijne, ale nasze działanie podyktowane jest interesem publicznym" - ocenił burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.
Sprawa ziemi została przez rolników skierowana do sądu administracyjnego, bo uważają, że sprzedaż powinna zostać zaakceptowana przez zebranie wiejskie, a tego warunku nie spełniono.
Termin przetargu wyznaczono na 16 listopada. Protestujący domagają się, by samorząd zaczekał z jego przeprowadzeniem do czasu ogłoszenia decyzji sądu w tej sprawie.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę