Postanowienia o spełnieniu warunków otrzymała już więcej niż połowa rolników, ale są tacy, dla których podjecie decyzji o przekazaniu gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną jest bardzo trudne. Powód świadczenia są dużo niższe niż w poprzedniej edycji programu.
Prawie 9 tysięcy rolników zdecydowało się ubiegać o rentę strukturalną z programu na lata 2007-13. Jednym z nich jest Lucjan Włodarczyk ze Skrzyńska.
Lucjan Włodarczyk, Skrzyńsko: następca jest syn, spełnia wszystkie warunki skończył technikum sadownicze i uprawnia go to do przekazania mu tego gospodarstwa. Aby dostać rentę strukturalną wystarczy dopełnić odpowiednich formalności.
Jerzy Bielecki ARiMR Przysucha: gospodarstwo musi być przekazane w sposób notarialny. W związku z tym obie osoby muszą stawić się do notariusza celem sporządzenia aktu notarialnego. Na przekazanie gospodarstwa i złożenie odpowiednich dokumentów w Agencji Restrukturyzacji rolnicy mają pół roku.
Zdaniem pana Lucjana nie jest to decyzja łatwa. Świadczenia co prawda można dostać szybciej niż z KRUSU, ale będzie to niecałe 900 złotych miesięcznie. Dodatkowo rolnicy muszą nadal opłacać składki emerytalno- rentowe.
Lucjan Włodarczyk, Skrzyńsko: przykładowo jak dla mnie to na czysto zostanie może 600 złotych to myślę, że to jest bardzo mało.
Po przekazaniu gospodarstwa Agencja Restrukturyzacji ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu renty strukturalnej.
Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR: wypłata pierwszych rent z nowego PROW można spodziewać się w grudniu bieżącego roku.
Na program rent strukturalnych na lata 2007-13 jest do rozdysponowania ponad 2 miliardy euro.
Jerzy Bielecki ARiMR Przysucha: prezes ARiMR w pierwszym kwartale przyszłego roku poda termin składania wniosków w przyszłym roku i tak będzie do roku 2013.
Ci rolnicy którym nie udało się złożyć wniosku w tym roku będą mieli więc szanse już niedługo.