Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Relacjonowanie przez media czynności zatrzymań może łamać prawo

15 października 2011
Policjanci, przekazując mediom informacje o czasie i miejscu akcji, mogli popełnić przestępstwo. Tak przynajmniej twierdzi rzecznik praw obywatelskich.
Reporterzy gazet i stacji telewizyjnych otrzymują nieoficjalnie informacje o planowanym czasie i miejscu akcji prowadzonych przez policję. To niepokoi Irenę Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, która w tej sprawie kieruje wystąpienie do komendanta głównego policji.
Uwagę RPO zwróciło częste relacjonowanie przez media czynności zatrzymań i przeszukań dokonywanych między innymi przez funkcjonariuszy policji. Są one udostępniane widzom w postaci filmów lub zdjęć. Rzecznik zwraca uwagę, że może to prowadzić do naruszenia praw i wolności osób prywatnych, które występują na tego typu materiałach prasowych czy telewizyjnych. Wśród narażonych na uszczerbek RPO wymienia: prawo do prywatności, prawo do dobrego imienia czy też prawo do autonomii informacyjnej. Dlatego też w swoim piśmie zaleca, aby informacje o działaniach policji były przekazywane mediom w sposób uniemożliwiający zidentyfikowanie osób prywatnych uczestniczących w zatrzymaniach czy przeszukiwaniach. Jednocześnie zaznacza, że nie spełnia tego wymogu zakrycie lub zdeformowanie w przekazie medialnym jedynie twarzy osób występujących w materiale.
Co więcej, RPO niepokoją także sytuacje, gdy na miejscu czynności pojawiają się reporterzy gazet lub stacji telewizyjnych. Jej zdaniem oznacza to, że otrzymali oni drogą nieoficjalną informację o planowanym czasie i miejscu akcji policyjnej. To z kolei może oznaczać, że doszło do popełniania przestępstwa przez funkcjonariusza, który przekraczając swoje uprawnienia, działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego (art. 231 kodeksu karnego). Ponadto RPO wskazuje, że takie działania mogą naruszać art. 241 par. 1 k.k., który zakazuje rozpowszechniania publicznego wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę