Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny) w marcu br. osiągnął poziom 225 punktów. Oznacza to, że w tym miesiącu ceny monitorowane przez FAO były o 125 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004.
W stosunku do lutego br. wartość indeksu zwiększyła się aż o 11% (22 punkty). Była to jedna z największych zarejestrowanych do tej pory zmian w ujęciu miesięcznym. W porównaniu z marcem
2012 roku indeks był wyższy o ponad 14% (28 pkt).
W kierunku wzrostu cen oddziaływały m.in. zmniejszająca się podaż mleka w Oceanii (będąca wynikiem przedłużającej się suszy) i spadek produkcji przetworów mleczarskich w tamtym regionie. Czynnikiem wspierającym ceny mogły być również niekorzystne warunki pogodowe w Europie Zachodniej opóźniające sezonowy wzrost podaży mleka.
Według ekspertów Rabobanku, na rynku światowym wzrosty cen artykułów mlecznych utrzymają się jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy.