Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przełomowy fungicyd zbożowy SEGURIS 215 S.C.

3 grudnia 2015
W 2013 roku Syngenta wprowadziła na rynek nowy produkt. Jest nim innowacyjny, zaawansowany technologicznie fungicyd, który zwalcza szerokie spektrum chorób górnych liści i kłosa. Seguris 215 SC to produkt o wyjątkowo długim okresie działania, z udowodnionym efektem plonotwórczym.

WYJĄTKOWA SKUTECZNOŚĆ
Seguris jest nowym, innowacyjnym fungicydem opartym na dwóch substancjach aktywnych. Jedna z substancji to doskonale znany na rynku fungicydów zbożowych epoksykonazol, stabilnie skuteczny komponent wielu fungicydów stosowanych przeciwko chorobom występującym w uprawach zbożowych. Izopirazam – drugi komponent preparatu Seguris należy do grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI). Substancja charakteryzuje się unikalną formułą nazwaną „technologią podwójnego wiązania”, która zapewnia interwencyjne działanie na patogeny chorobotwórcze w połączeniu z długotrwałym, niezależnym od przebiegu pogody efektem zabezpieczenia przed powtórnymi infekcjami.

EFEKT PLONOTWÓRCZY
Zaawansowana technologia przekłada się na widoczne korzyści – dłuższe działanie preparatu, co zapewnia oszczędności i pozwala na uniknięcie wykonywania zabiegów korekcyjnych w wypadku wysokiej presji patogena. Wydłużone działanie pozwala również na wcześniejsze zastosowanie preparatu, tak by w pełni wykorzystać efekt fitotoniczny. Seguris poprawia plonowanie nie tylko przez ograniczenie chorób, ale również przez redukcję stresów fizjologicznych. Podsumowując, skuteczność w zwalczaniu chorób oraz efekt fitotoniczny wpływają na dłużej utrzymujący się efekt zieloności liścia, co przyczynia
się do wzrostu plonu.

DŁUGOTRWAŁA OCHRONA
Seguris jest preparatem systemicznym. Obydwie substancje są jednak rozprowadzane w roślinie w nieco innym tempie i stopniu. W efekcie końcowym preparat poprzez zjawiska dyfuzji, przemieszczania translaminarnego i przemieszczenia w tkankach przewodzących dociera do wszystkich miejsc narażonych na infekcję. Substancja zawarta w Seguris różni się od innych z tej samej grupy chemicznej zawartością specyficznego pierścienia benzonorbornanu. Dzięki unikatowej strukturze chemicznej uzyskano dwa źródła doskonałej skuteczności.
1. Silne wiązanie z powierzchnią woskową liści skutkuje długo utrzymującą się barierą ochronną przed patogenami
2. Silne połączenie z miejscem docelowym w mitochondriach patogena zwiększa skuteczność działania grzybobójczego


Wyniki doświadczeń polskich jak i zagranicznych wyraźnie wskazują, iż Seguris zapewnia wysoką skuteczność zwalczania septorioz, rdzy i brunatnej plamistości liści. Produkt wyróżnia się wyższą skutecznością ochronną przed chorobami w porównaniu do istniejących na rynku rozwiązań triazolowo-strobilurynowych. Syngenta rekomenduje stosowanie preparatu w fazach
liścia flagowego i kłoszenia. Produkt zarejestrowany jest w dawce jednego litra, jednak na podstawie doświadczeń i po analizie polskich warunków uprawowych można zarekomendować dawkę 0,8 l/ha. Oczywiście zastrzec należy, że wyższa dawka przekłada się na potęgowanie efektu fitotonicznego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę