Na razie takich obszarów jest 500 ale niedługo będzie dwa razy tyle. W tym roku powiększy się sieć NATURA 2000. Pytanie tylko czy zwiększy się także liczba chętnych na dopłaty przewidziane do tych terenów? Bo do tej pory jest ich niewielu.
Choć liczba obszarów podwoi się to powierzchnia zajmowana przez sieć NATURA 2000 wzrośnie tylko o 2% i w sumie zajmie jedną piątą kraju.
Anna Liro, Ministerstwo Środowiska: te gospodarstwa, które na swojej powierzchni posiadają cenne siedliska lub występują ostoje ptaków czy innych gatunków muszą tak gospodarować żeby nie pogorszyć ich stanu.
Każda planowana inwestycja na tym terenie nie może być przeprowadzona bez wykonania oceny oddziaływania na środowisko.
Anna Liro, Ministerstwo Środowiska: wszystkie działania muszą być prowadzone w sposób, który zapewni, że one nie zniszczą cennych zasobów przyrodniczych dla których wyznaczono obszary.
Rolnicy, których ziemie leżą na obszarach NATURA 2000 mogą ubiegać się o wyższe dopłaty z programów rolnośrodowiskowych. Jest to kilkaset złotych do hektara rocznie.
Zygmunt Kaczor, ARiMR: rolnik powinien się wcześniej zorientować, czy jego łąka, którą ma na obszarach NATURA 2000, a także zalecam – poza obszarem NATURA 2000 spełnia cele przyrodnicze łąki bagiennej, czy pół-naturalnej lub naturalnej.
Problem w tym, że droga do uzyskania takich dopłat jest długa i skomplikowana. Najpierw trzeba sporządzić odpowiednią dokumentację. W tym roku o dotacje związane z ochroną cennych zasobów przyrodniczych wystąpiło zaledwie 500 rolników.