Promujemy zboża i produkty zbożowe wśród Polonii Amerykańskiej.
31 sierpnia 2013
W ramach kontynuowania współpracy pomiędzy Polską i Teksasem w zakresie rolnictwa i produkcji rolniczej w dniu 9 sierpnia br. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zorganizował konferencję dla przedstawicieli z 6 województw oraz dla gości z Teksasu, która poświęcona była promocji ziarna zbóż i przetworów zbożowych.
Spotkanie odbyło się w gminie Pobiedziska. Uczestników witał gospodarz terenu Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Michał Podsada oraz Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Stanisław Kacperczyk. Produkcję zbóż w Polsce oraz sytuację na rynku zbóż przedstawił Tadeusz Szymańczak. Na temat spożycia i eksportu zbóż mówił Przemysław Bochat. Natomiast o tradycji spożycia produktów i przetworów zbożowych oraz o produktach lokalnych i regionalnych mówiła Katarzyna Boczek. Celem wykładów było wykazanie znaczenia produkcji zbóż i jej dużego udziału w całej produkcji rolniczej w kraju, a także zachęcenie uczestników konferencji do większego spożycia przetworów zbożowych.
Po zakończeniu części wykładowej odbyła się inscenizacja z prezentacją obrzędów weselnych i dożynkowych nawiązujących do tradycji i kultury wsi regionu Wielkopolski w wykonaniu zespołu folklorystycznego Wiwaty. Gośćmi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki byli Teksańczycy z polskimi korzeniami, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu śladów i pamiątek swoich przodków wyjeżdżających w XIX i na początku XX wieku do Ameryki w poszukiwaniu pracy.
W myśl zasady, że więcej zapamiętamy i przyswoimy jeśli zobaczymy i dotkniemy, członkowie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zaprosili wszystkich gości na wystawę zbóż i degustację przetworów zbożowych.
Na stoisku można było obejrzeć ziarna wszystkich zbóż uprawianych w Polsce oraz kasze, mąki, płatki i otręby. Zaprezentowano też wystawę chleba, bułek i ciast. Promowane były chleby żytnie i pszenno żytnie, pełnoziarniste. Na stoisku były też chleby pszenne. Czytelników może zaciekawić nasze spostrzeżenie, że po zakończeniu spotkania na stoisku z chlebem pozostał już tylko chleb pszenny. Ucieszyło nas niezmiernie, że nasze zachęty i podkreślanie walorów chlebów pełnoziarnistych ( oraz rzadko widziany chleb żytni w Ameryce) spotkały się z tak dużym zainteresowaniem. Goście docenili smak tradycyjnych chlebów wypiekanych według starych oryginalnych receptur.
Projekt zrealizowano przy dofinansowaniu z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.