Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prawnicy apelują: orzeczenia sądowe powinny być dostępne w internecie

5 stycznia 2016
Orzeczenia sądów powszechnych, a także wszystkie wyroki Sądu Najwyższego, powinny być publikowane w internecie - postulują prawnicy, autorzy raportu o publicznej dostępności w Polsce sądowych wyroków. Obecnie, jak wskazali, są one dostępne w ograniczonym zakresie.

W ocenie autorów przedstawionego w środę raportu pt. "Publiczna dostępność orzeczeń sądowych", przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Forum Obywatelskiego Rozwoju, docelowym zadaniem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości powinno być utworzenie bezpłatnej bazy danych orzeczeń sądów powszechnych dostępnej przez internet.

Jeden ze współautorów raportu Marek Niedużak z Akademii Leona Koźmińskiego wskazał, że aktualnie sądy publikują tylko takie orzeczenia, które sami sędziowie uznają z jakiegoś powodu za doniosłe. "Nie ma pomysłu, żeby publikować wszystko" - mówił.

Według Niedużaka "w realnym zasięgu w najbliższym czasie jest realizacja postulatu publikacji w sieci wszystkich orzeczeń Sądu Najwyższego" i na to powinien być położony największy nacisk. Jak dodał, na razie publicznie udostępniany na stronie internetowej SN jest jedynie wycinek najważniejszego, bieżącego orzecznictwa. Tymczasem, według niego, zwiększenie liczby publikowanych w internecie orzeczeń jest technicznie możliwe, bo większość z nich zarchiwizowana jest już w wewnętrznej elektronicznej bazie danych SN.

"Doniosłość orzecznictwa Sądu Najwyższego jest natomiast olbrzymia (...) nieznajomość tych wyroków może zaciążyć na świadomości dotyczącej naszych praw i obowiązków" - zaznaczył.

Autorzy raportu wskazali, że stworzenie pełnej bazy wszystkich orzeczeń sądowych, do sądów rejonowych włącznie, będzie zadaniem czasochłonnym i wymagającym znacznych nakładów pracy. W ubiegłym roku, jak podano w raporcie, sądy apelacyjne wydały w sumie 91 tys. 534 orzeczenia, jeśli chodzi o sądy okręgowe było to 814 tys. 709 orzeczeń, z kolei w odniesieniu do sądów rejonowych 11 mln 175 tys. 619 orzeczeń.

"Dzięki dostępności do orzecznictwa również w drobnych sprawach może być realizowana społeczna kontrola wymiaru sprawiedliwości"

"Dzięki dostępności do orzecznictwa również w drobnych sprawach może być realizowana społeczna kontrola wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył Niedużak. Dodał, że sama świadomość publicznego udostępnienia orzeczenia doprowadzi do podniesienia jakości uzasadnień wielu wyroków. "Fakt, że możemy dotrzeć do każdego orzeczenia sądowego poprzez internet i że obywatele mogą wyegzekwować efektywną kontrolę dotyczącą orzekania, zmieni na lepsze zachowania sądów" - mówił.

Zdaniem Niedużaka, rozwiązaniem nie są funkcjonujące obecnie komercyjne bazy danych. Jak wskazał, choć bazy te zawierają sporo orzeczeń sądowych, to zwykle są bardzo drogie, a ponadto funkcjonuje kilka konkurencyjnych baz. "Ich zasięg oddziaływania jest niewielki" - zaznaczył.

Współautor raportu Michał Jagielski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wskazał, że w sądach powinny zostać wyznaczone osoby odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków o udzielanie informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ponadto pracownicy sądowych sekretariatów muszą zostać przeszkoleni w zakresie zasad anonimizacji danych osobowych w udostępnianych orzeczeniach i innych dokumentach.

Jako przykład dobrze funkcjonującej bazy danych autorzy raportu wskazali na Centralną Bazę Orzeczeń Sądów Administracyjnych. Dostępna jest ona pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl. W bazie tej znajduje się treść wydanych po 1 października 2007 r. wyroków i postanowień wraz z uzasadnieniami. Dodatkowo baza jest uzupełniana o orzeczenia wydane w latach 2004-2007. Znaleźć w niej można także wybrane orzeczenia NSA z lat wcześniejszych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę