biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Powstają grupy producenckie rolników

10 września 2002

Polscy rolnicy mogą więcej zarobić na współpracy z supermarketami, jeśli założą grupy producenckie i wspólnie będą negocjować warunki handlu z wielkimi sklepami. Do zakładania tych grup zachęca ich nawet Unia Europejska. Rolnicy, którzy się zrzeszą, mogą dostać nawet zwrot połowy kosztów wspólnej inwestycji. W Polsce takich grup jest na razie tylko 19.

Grupę producencką może założyć już pięciu rolników. Muszą oni co roku sprzedawać towary za więcej niż 200 tysięcy złotych. Żaden z członków grupy nie może mieć w niej więcej niż 20 proc. udziałów. – Grupa producencka ma tą zaletę, że nie muszę sprzedawać jabłek na rynku ale odbierają mi je z domu a ceny też są atrakcyjne –  mówi Jacek Adamczyk. 

W krajach Unii Europejskiej grupy producenckie istnieją już od 50 lat. Tylko w tym roku dostaną ponad 600 milionów euro z kasy Brukseli. Są to pieniądze między innymi na preferencyjne kredyty – oprocentowane poniżej 1 proc. rocznie. W takich krajach jak Francja, Holandia czy Belgia, grupy producenckie dostarczają ponad połowę warzyw i owoców. Dzięki temu mogą skutecznie negocjować z supermarketami. Teraz także polscy rolnicy mogą się ubiegać o unijną pomoc dla grup producenckich w ramach programu SAPARD.

Jest jeden problem, należy śpieszyć się z decyzją. Wnioski o pomoc grupy producenckie muszą złożyć do 16 października.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę