Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli

27 maja 2009
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów UE. Głównym tematem obrad Rady była dyskusja dotycząca reformy wspólnej polityki rybołówstwa, której założenia zawiera Zielona Księga.

Minister przedstawił stanowisko Polski dotyczące kluczowych spraw w rozwoju rybołówstwa, czyli m.in. nadmierne zdolności połowowe istniejące w wielu państwach członkowskich. Zwrócił też uwagę na potrzebę decentralizacji i większej regionalizacji procesu decyzyjnego, podkreślił potrzebę stabilności sektora poprzez utrzymanie praw historycznych w podziale możliwości połowowych. Uregulowania wymaga również kwestia odrzutów.

Ponadto, minister Marek Sawicki zwrócił uwagę ministrów i Komisji Europejskiej na problem wysokich marż w handlu detalicznym. Stanowisko Polski zostało poparte przez większość państw członkowskich UE. Komisja Europejska zadeklarowała podjęcie stosownych działań w celu większego monitorowania rynku, śledzenia transmisji cen rolnych, wzmacniania pozycji producentów wobec sieci handlowych, Komisja podkreśliła, że obecnie w okresie kryzysu gospodarczego istotnym jest zapewnienie konsumentom dostępu do żywności po umiarkowanych cenach i zobowiązała się do przedstawienia raportu w tej sprawie do końca roku. Ministrowe Rolnictwa podkreślali jednocześnie bardzo niskie ceny mleka płacone rolnikom w większości państw członkowskich. Polska poparła wniosek wspólny Francji, Niemiec i Austrii, dotyczący rozszerzenia instrumentów wsparcia sektora mleczarskiego z powodu bardzo trudnej sytuacji na tym rynku. Minister przypomniał, że w październiku ubiegłego roku składał wniosek w tej sprawie, a obecna interwencja jest spóźniona i dlatego kosztowna. Komisja Europejska zadeklarowała przedłużenie stosowania instrumentów interwencji rynkowej po 31 sierpnia, dla ustabilizowania sytuacji na tym rynku (refundacje eksportowe, skup interwencyjny w formie przetargów). Ministrowe podkreślali potrzebę lepszej kontroli produktów mleczarskich w celu eliminowania podróbek mleczarskich m.in. masła czy serów wytwarzanych z tłuszczów roślinnych. Komisja zobowiązała się do opracowywania raportów kwartalnych dotyczących sytuacji na rynku mleka - najbliższy raport będzie przedłożony Radzie w czerwcu br. Minister Sawicki poparł wniosek Finlandii o uregulowanie sposobu rekompensowania szkód wyrządzanych rolnictwu przez drapieżniki dziko żyjące i rozszerzył ten wniosek o szkody wyrządzane w uprawach rolnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę