Rozporządzenie Rady w sprawie wsparcia obszarów wiejskich z EFRROW (Europejski Fundusz Rolny Rozwoju Obszarów Wiejskich) determinuje politykę UE odnośnie obszarów wiejskich na lata 2007-2013, a co za tym idzie, ma bezpośrednie przełożenie na przyszłość tych obszarów w naszym kraju.
Misją Funduszu jest promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Realizacja tej misji polega na ujęciu rozwoju obszarów wiejskich w jednolite ramy finansowe (utworzenie jednego źródła finansowania, tj. EFRROW) i programowe, które mają zapewnić uproszczenie systemu administrowania.
W efekcie nastąpi połączenie instrumentów finansowych rozwoju obszarów wiejskich, obecnie realizowanych w dwóch programach – PROW i SOP Rolnictwo w jeden spójny Program, który rozszerzono o nowe działania oraz inicjatywę LEADER.
W nowym projekcie reformy rynku cukru Komisja proponuje m.in. przedłużenie obecnie istniejącego reżimu cukrowego do sezonu 2014/2015, zniesienie ceny interwencyjnej od kampanii 2007/2008 przy zmianie początku kampanii cukrowniczej z 1 lipca na 1 października, a także stworzenie funduszu restrukturyzacji na okres czterech kampanii, od 2006/2007 do 2009/2010, w celu stworzenia zachęty do zaniechania produkcji cukru przez producentów o najniższej konkurencyjności.
Nowa propozycja Komisji, podobnie jak poprzednia, jest trudna do zaakceptowania przez Polskę, która wyraża sprzeciw m.in. wobec propozycji łączenia kwot A i B. Zaproponowany program restrukturyzacji oferuje duże zachęty finansowe dla cukrowni w zamian za stałą rezygnację z produkcji cukru, co może doprowadzić do poważnego ograniczenia produkcji cukru i braków cukrowych w Polsce. Przewodniczący, jak i uczestnicy dyskusji, opowiedzieli się za potrzebą reformy, ale wskazali na konieczność szerokich konsultacji różnych środowisk „łańcucha cukrowego”, co do czasu, zakresu i mechanizmów.