Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska zobowiązała się ograniczyć liczbę osób narażonych na ubóstwo o 1,5 mln

19 września 2013
Ponad 2 mld euro z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych na walkę z ubóstwem w latach 2014-2020 - poinformował w środę wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. Polska zobowiązała się ograniczyć liczbę osób narażonych na ubóstwo o 1,5 mln.

Zobowiązanie to wynika z włączenia się naszego kraju w realizację unijnej strategii Europa 2020. Jak wynika z danych GUS opublikowanych wiosną br., 16 proc. Polaków było w zeszłym roku zagrożonych tzw. ubóstwem relatywnym, czyli ich wydatki wynosiły mniej niż 50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych. Poniżej minimum egzystencji żyło 6,7 proc. Polaków.
Jak zapowiedział Orłowski na spotkaniu z dziennikarzami, 20 proc. pieniędzy, które trafią do Polski w latach 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) ma być przeznaczone właśnie na walkę z ubóstwem. Oznacza to, że na ten cel trafi ponad 2 mld euro.
Ministerstwo rozwoju regionalnego planuje, że 72 proc. puli dla Polski z funduszu społecznego, czyli 8 mld 186 mln euro, będzie zarządzane przez województwa. Pozostałe 28 proc., czyli 3 mld 190 mln euro, będzie rozdzielane centralnie. "Bazujemy na doświadczeniach z EFS z poprzednich okresów wdrażania funduszy unijnych. Zarządzanie tymi pieniędzmi w latach 2004-2006 było bardzo scentralizowane, w latach 2007-2013 nieco mniej, a teraz chcemy by ta decentralizacja postępowała jeszcze bardziej" - wyjaśnił wiceminister.
Pula pieniędzy z EFS zostanie więc rozdzielona pomiędzy 16 regionalnych programów zarządzanych przez województwa, a jeden program centralny. Zarządzany z Warszawy program Wiedza, Kapitał, Rozwój ma mieć budżet około 3,7 mld euro, z czego 3,2 mld euro będzie pochodzić właśnie z EFS. Program centralny wraz z 16 regionalnymi programami operacyjnymi współfinansowanymi z EFS mają stanowić razem spójną całość, obejmującą interwencje w obszarach zatrudnienia, przeciwdziałania wyłączeniu społecznemu, edukacji oraz dobrego rządzenia.
Spora część programu Wiedza, Kapitał, Rozwój ma być przeznaczona na pomoc młodym ludziom na rynku pracy. Jak wskazał Orłowski, bezrobocie w Polsce w grupie wiekowej 15-24 lata wynosi 27 proc. i jest wyższe od wynoszącej 23 proc. średniej unijnej. Łącznie na aktywizację zawodową, kursy i szkolenia, pożyczki i granty na założenie własnej firmy ma być przeznaczone ok. 800 mln euro.
Resort rozwoju regionalnego rozpoczął w tym tygodniu konsultacje projektu programu Wiedza, Kapitał, Rozwój. Potrwają one do drugiej połowy października. Później projekt trafi do zatwierdzenia przez rząd, a następnie do dalszych negocjacji w Brukseli. Pierwsze inwestycje mogą otrzymać dofinansowanie w drugiej połowie przyszłego roku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę