Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska wprowadzi paszporty i wizy z chipami

20 lutego 2004

Polska będzie wprowadzać od końca 2005 roku paszporty ze zdjęciami posiadaczy zakodowanymi w elektronicznych chipach oraz od 2007 roku wizy z takimi zdjęciami i odciskami palców - zadeklarował w czwartek w Brukseli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Dakowski.

Reprezentował on Polskę w posiedzeniu unijnej Rady ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, którzy wstępnie przychylnie odnieśli się do propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Według Dakowskiego, wprowadzenie takich nowoczesnych wiz nastąpi równocześnie z planowanym teraz na 2007 rok pełnym przystąpieniem Polski i innych nowych państw Unii Europejskiej do obszaru Schengen i zniesieniem kontroli osobowych między tymi krajami a obecnymi państwami członkowskimi UE.

Zniesieniu kontroli musi towarzyszyć włączenie nowych państw do Systemu Informatycznego Schengen drugiej generacji (SIS-2). Zostanie on zapewne połączony z komputerowym Systemem Informacji Wizowej (VIS), w który mają być wpisywane dane, zdjęcia i odciski palców obywateli krajów trzecich, którym wydano unijne wizy.

"Jest bardzo ważne, żeby pokazać Stanom Zjednoczonym, że rozumiemy ich troskę o bezpieczeństwo" - powiedział Dakowski, pytany przez dziennikarzy, czy jest sens ponoszenia kosztów paszportów z chipami, dopóki Amerykanie nie zniosą obowiązku wizowego.

Komisja proponuje, żeby paszporty miały na razie tylko zakodowane elektronicznie zdjęcia, ale komisarz ds. wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości Antonio Vitorino powiedział w czwartek, że w ślad za wizami również i paszporty będą zapewne w przyszłości zawierały także odciski palców.

Ministrowie rozmawiali także o potrzebie wdrożenia narodowych przepisów pozwalających państwom członkowskim honorowanie tzw. europejskich nakazów aresztowania, czyli wydawanie osób podejrzanych o dokonanie ciężkich przestępstw.

Ta procedura, mocno uproszczona w porównaniu z klasyczną ekstradycją, została uzgodniona przez Piętnastkę w końcu 2001 roku, ale wciąż budzi kontrowersje, bowiem przewiduje obowiązek wydawania nawet własnych obywateli. Początkowo nakaz miał obowiązywać w całej Unii od 1 stycznia 2004 roku. Teraz mówi się o 1 maja, czyli o dniu przystąpienia do Unii nowych państw, w tym Polski.

Do tej pory właściwe przepisy wdrożyło u siebie osiem obecnych państw członkowskich - Belgia, Dania, Finlandia, Hiszpania, Irlandia, Portugalia, Szwecja i Wielka Brytania - oraz jedno państwo przystępujące - Węgry. W Polsce Sejm właśnie rozpatruje odpowiednią nowelizację kodeksu karnego.

Na tym samym spotkaniu Austria po raz pierwszy przedstawiła propozycję utworzenia Europejskiej Agencji Wywiadowczej (European Intelligence Agency), która gromadziłaby i analizowała informacje dotyczące zagrożenia terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

"Musimy chodzić, zanim zaczniemy biec" - skomentował przewodniczący czwartkowym obradom Rady UE, irlandzki minister sprawiedliwości Michael McDowell.

Tym razem nie było natomiast mowy o siedzibie nowej agencji mającej koordynować kontrolę granic zewnętrznych Unii. Polska ubiega się o ulokowanie jej w Warszawie, ale wciąż rośnie liczba przyszłych państw członkowskich, które również chciałyby ją mieć u siebie. Po Węgrzech, Malcie, Litwie i Słowenii wniosek złożyła właśnie Estonia, a przymierzają się do tego również Czechy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę