biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Polska telefonia najdroższa!

15 września 2005
Polska jest na 4. miejscu spośród 31 największych gospodarek świata pod względem kosztów telefonii stacjonarnej. Pod tym względem wyprzedza nas Australia, Japonia i Finlandia - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Centrum im. Adama Smitha (CAS) o rynku telefonii stacjonarnej w Polsce.

Andrzej Piotrowski z CAS powiedział podczas prezentacji raportu, że zestawienie kosztów powstało w oparciu o wydatki nominalne. Jeśli koszty odniesiemy również do siły nabywczej Polaków, to wynik jest jeszcze bardziej "ponury" - podkreślił ekspert CAS. Jak wynika z raportu, przyczyną tak wysokich wydatków na telefonię stacjonarną jest utrzymujący się monopol Telekomunikacji Polskiej (TP).

Jak zaznaczył Piotrowski, tylko ok. 10 proc. abonentów ma możliwości bezpośredniego korzystania z usług alternatywnych operatorów telefonii, bez potrzeby opłacania przy tym faktury TP. CAS podaje, że w ciągu ostatnich 4 lat udział operatorów alternatywnych w ofercie linii telefonicznych zwiększył się tylko o 1 proc. Z jego wyliczeń wynika, że 28,9 proc. przychodów TP z telefonii stacjonarnej jest rezultatem monopolu tej spółki, dając jej ok. 3,9 mld zł rocznie.

Piotrowski winą za taką sytuację obarczył Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), którego działania określił jako "niezrozumiałe i hamujące liberalizację rynku telekomunikacyjnego w Polsce". Według niego, przykładem takiej działalności jest wstrzymywanie się od prawie roku z wprowadzeniem na polski rynek hurtowej odsprzedaży abonamentu (WRL). Umożliwiłoby to zakup przez operatorów alternatywnych dostępu do sieci TP i późniejszą jej odsprzedaż abonentom. "To rozwiązanie w krótkim czasie umożliwiłoby stworzenie Polakom możliwości realnego wyboru operatora.

W innych krajach UE, w których WRL wprowadzono, przyniosło to lepsze efekty niż umożliwienie dostępu operatorom alternatywnym do gniazdka klientów operatorów dominujących (tzw. uwolnienie pętli lokalnej) –  powiedział Piotrowski. Członek zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (zrzeszającej alternatywnych operatorów telefonii stacjonarnej) Eugeniusz Góra powiedział, że wprowadzenie WRL w Polsce byłoby korzystne dla abonentów, nawet jeśli nie spowodowałoby spadku cen połączeń. Dodał, że "mija prawie rok od momentu, gdy Tele2 Polska złożyło do URTiP wniosek o wprowadzenie WRL, a Urząd nadal się nad nim zastanawia".


POWIĄZANE

fot, e-mk, ppr.pl Symboliczny marsz europejskiego rolnictwa w sprawie przyszłośc...

Mleko to jeden z najważniejszych składników diety dzieci i młodzieży. Bogate w w...

Pięć największych francuskich sieci handlowych zaapelowało do rządu Françoisa Ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę