Analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej informują, że maj upłynął pod znakiem dalszych spadków cen zbytu przetworów mleczarskich. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa, w ubiegłym miesiącu najbardziej potaniały tzw. przetwory stałe - średnio o prawie 4 proc. w relacji miesięcznej - w tym masło o ponad 8 proc. wobec kwietnia br., zaś OMP o ponad 2 proc. Oznacza to, że ceny masła są zaledwie o około 4-6 proc. wyższe od ceny interwencyjnej, zaś mleka w proszku o około 10-15 proc..
W analizowanym okresie niewielkie obniżki odnotowano także na rynku serów - o około 1 proc., zaś przetwory płynne (mleko, śmietana, jogurty) podrożały o ponad 4 proc.
Od początku bieżącego roku w największym stopniu spadły ceny masła w blokach - o ponad 30 proc., a następnie mleka w proszku - o około 16 proc. Ceny serów i twarogów obniżyły się o około 4 proc., zaś przetwory płynne podrożały o średnio o ponad 7 proc.
Biorąc pod uwagę kształtowanie się sytuacji na rynku światowym trudno oczekiwać, aby kolejne, letnie miesiące przyniosły istotną poprawę funkcjonowania krajowych przetwórców mleka. Z drugiej strony słaby złoty, oraz obniżki cen skupu mogą nieznacznie poprawić wskaźniki finansowe mleczarni.