W krajach Unii Europejskiej z Internetu korzysta prawie połowa obywateli w wieku od 16 do 74 lat, a w firmach dostęp do Internetu jest jeszcze powszechniejszy; Polska wypada poniżej średniej unijnej - wynika z badań Eurostatu.
Badania urzędu statystycznego UE dotyczą pierwszego kwartału 2004 roku w przypadku osób prywatnych i gospodarstw domowych oraz stycznia 2004 jeśli chodzi o przedsiębiorstwa.
Wynika za nich, że średnio dziewięć na dziesięć firm korzystało z Internetu, a połowa miała łącza szerokopasmowe. W Polsce korzystało z tych usług 85% przedsiębiorstw. Tymczasem dla Unii średnia wyniosła 89% i liderami w tym względzie były firmy z Holandii i Finlandii.
W Polsce tylko 29% obywateli korzystało z usług internetowych, częściej mężczyźni niż kobiety. Tymczasem średnia dla krajów UE wyniosła 47%. Najczęściej na strony internetowe zaglądali Szwedzi (82%), Holendrzy (76%) i Finowie (70%). Spośród mieszkańców Unii w wieku 16-24 lata trzy czwarte korzystało z Internetu.
Najsłabiej pod względem dostępności połączeń szerokopasmowych i korzystania z usług internetowych wypadła Grecja. Tylko 20% Greków korzystało z tych usług, a prawie żadne gospodarstwo domowe nie używało łączy szerokopasmowych.