Półkulę północną może czekać najgorętsze lato od 600 lat
3 grudnia 2015
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvardu, lato nadchodzące na półkuli północnej może być najcieplejsze od ponad 600 lat.
Aby lepiej zrozumieć obecne trendy w klimacie, naukowcy opracowali model statystyczny temperatur Arktyki i zmian właściwości próbek uzyskanych z drzew, lodu i osadów w jeziorach. Badania wykazały, że miesiące letnie w ciągu ostatnich dwóch dekad pokonały wszelkie rekordy dla danych z ostatnich sześciu wieków.
Dane oparte są na najlepszym obecnie modelu na podstawie, którego estymowano 600-letnią historię temperatur. To pozwala zrozumieć, czy anomalie klimatyczne, takie jak upalne lato w 2010 r. to znak przyszłego klimatu planety. Do tej pory statystyki temperatury były dostępne tylko w okresie 100 lat temu, ale to nie było wystarczające do wyciągania dokładnych wniosków.
Teraz naukowcy wiedzą już, że lata 2005, 2007, 2010 i 2011 były cieplejsze w sezonie letnim niż co najmniej 95% lat wcześniejszych. Wydarzenia takie jak gorące lato w 2010 roku wskazują na stały wzrost średniej temperatury latem. Okazuje się, że anomalie temperaturowe nie były wyjątkowymi wydarzeniami a wraz ze wzrostem średniej temperatury rośnie też prawdopodobieństwa ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Naukowcy pracują obecnie nad poprawą rozdzielczości modelu w celu pozyskania danych na temat nie tylko sezonowych temperatur, ale również tygodniowych, a nawet dziennych. Spowoduje to, że model statystyczny będzie jeszcze bardziej dokładne i pomoże znaleźć trendy w klimacie, w krótkim okresie czasu.